- Rynek kreatyny dynamicznie rośnie poza segment sportowy, z rekordowym wzrostem w Azji i Indiach.
- ATO notuje gwałtowne wzrosty cen przez ograniczenia produkcji i eksportu rudy antymonu z Chin.
- Popyt na MSM rośnie globalnie, a problemy z podażą z Chin windują ceny i skłaniają do zabezpieczania dostaw.
- Ceny kwasu sorbowego, żelatyny i bioetanolu również rosną, co wpływa na koszty w przemyśle spożywczym i chemicznym.
Globalne rynki kreatyny, ATO, MSM i kluczowych dodatków znajdują się pod presją. Popyt na kreatynę rośnie dynamicznie, wykraczając poza sektor sportowy. Ceny MSM nieustannie rosną, a zakłócenia w dostawach ATO powodują wzrost kosztów w branży ceramicznej i tworzyw sztucznych. Jednocześnie ceny kwasu sorbowego i żelatyny odbijają się w górę, a brytyjski przemysł bioetanolu stoi na rozdrożu. Więcej szczegółów w środku!
Kreatyna
Rynek kreatyny w 2025 roku rośnie dynamicznie i wyraźnie wykracza poza segment sportowy. Suplement ten zyskuje popularność wśród nowych grup odbiorców — zwłaszcza kobiet, seniorów i osób dbających o zdrowie metaboliczne oraz funkcje poznawcze. Najszybciej rozwijającym się regionem jest Azja i Pacyfik z prognozowanym wzrostem rynku do 1,92 mld USD do 2030 r. (CAGR 27,5%), a Indie notują rekordowe tempo wzrostu (CAGR 32,4%). Ameryka Północna odpowiada za ok. 39,4% światowych przychodów, z prognozą wzrostu rynku USA do 173,5 mln USD już w 2025 roku. W Europie dominuje trend na produkty premium i ekologiczne, z rosnącą popularnością wśród seniorów i kobiet. Sprzedaż internetowa stanowi już ponad 37% globalnego rynku i dalej rośnie, napędzana trendem personalizacji i subskrypcji DTC. Duże znaczenie mają innowacyjne formy kreatyny: mikronizowana, buforowana, HCl oraz formuły wieloskładnikowe z adaptogenami, witaminami i kolagenem. Wyzwania to rosnące koszty surowców, głównie sarkozyny, oraz zaostrzające się regulacje w USA i Europie. Wartość globalnego rynku kreatyny do końca 2025 r. ma przekroczyć 2,7–3,0 mld USD, a do 2030 r. osiągnąć nawet 4,21 mld USD.
ATO (Antimony Trioxide)
To kluczowy surowiec dla przemysłu ceramicznego i szkliwiarskiego – choć wykorzystywany również w tworzywach i materiałach ognioodpornych – gdzie generuje dziś największy popyt. Gwałtowny, kilkukrotny wzrost cen (z ~17–18 EUR/kg do 50–60 EUR/kg w ciągu kilku miesięcy) wynika z długotrwałego przestoju jednego z największych producentów, co silnie ograniczyło dostępność ATO i zmusiło odbiorców do zabezpieczania dostaw z wyprzedzeniem lub poszukiwania zamienników. Sytuację pogłębiają spadki importu rudy antymonu np. z Chin (–45% miesiąc do miesiąca w maju 2025), eksportowe restrykcje ze strony Chin i znaczne wzrosty cen rynkowych (do ok. $60 000/t), co wpływa na koszty w sektorach ceramiki, plastiku, ogniw bateryjnych i obronnym . Ponadto, producenci formuł ATO wymuszają podwyżki cen żywic ognioodpornych, a branża musi szukać alternatyw – halogen-free substytutów lub nowych źródeł w Azji Środkowej – oraz weryfikować wpływ na własne koszty produkcji.
Organiczna siarka
Metylosulfonylometan (MSM), czyli organiczna siarka, w 2025 roku jest jednym z najszybciej rozwijających się surowców w branży zdrowia i urody. Rynek suplementów MSM osiągnął obecnie ok. 500 mln USD i rośnie w tempie około 6,5% rocznie. Na rynku proszku wartość produktów wynosi około 1,2 mld USD przy prognozowanym wzroście do 2,3 mld USD do 2032 (CAGR ~7–8%). Główne źródła podaży – zwłaszcza Chiny, odpowiadające za ponad 60% produkcji – borykają się z ograniczeniami i wzrostem cen, przez co dostawcy zalecają zabezpieczenie dostaw z wyprzedzeniem. Największy popyt generowany jest w Ameryce Północnej i Europie, podczas gdy region Azji i Pacyfiku rozwija się najszybciej, dzięki wzrostowi e‑commerce i segmentów takich jak nutrikosmetyki, suplementy dla kobiet oraz produkty weterynaryjne. MSM ceniony jest za działanie przeciwzapalne oraz wsparcie dla stawów, skóry i włosów, a coraz większe znaczenie mają formy premium klasy pharma/food z transparentnym łańcuchem dostaw. Forma proszku nadal dominuje na rynku internetowym i aptecznym.
Co jeszcze?
W czerwcu 2025 roku ceny kwasu sorbinowego wzrosły w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Głównym powodem są ograniczenia produkcji w Chinach, wynikające z zaostrzenia przepisów dotyczących emisji zanieczyszczeń przemysłowych. Do wzrostu cen przyczyniły się także rosnące koszty surowców, takich jak crotonaldehyd i keten, droższy transport morski oraz wahania kursów walut. Utrzymujący się wysoki popyt ze strony branż spożywczej, farmaceutycznej i kosmetycznej skłania importerów do przyspieszania zakupów w obawie przed dalszymi podwyżkami. Wszystko wskazuje na to, że presja cenowa na rynku kwasu sorbinowego utrzyma się również w lipcu.
Po majowym spadku cen, w czerwcu 2025 roku żelatyna w Niemczech zaczęła ponownie drożeć. Wcześniejszy spadek wynikał ze zwiększonej dostępności produktu i ograniczonego popytu, jednak sytuacja zaczyna się stabilizować. Kluczowym czynnikiem odbicia jest stopniowe zrównoważenie rynku – producenci dostosowali moce produkcyjne, a jednocześnie wzrosło zapotrzebowanie ze strony przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, co jest typowe dla sezonu letniego. Na sytuację cenową wpływa również stabilizacja kosztów surowców oraz poprawa w łańcuchach dostaw, co sprzyja stopniowej odbudowie wartości rynkowej żelatyny.
Los fabryki bioetanolu Vivergo w Hull wciąż nie jest przesądzony. Firma AB Foods dała rządowi dodatkowe 24 godziny, by zaproponował wsparcie, które mogłoby uratować zakład. Produkcja już praktycznie stoi — od 11 czerwca fabryka nie kupuje pszenicy, a 160 pracowników nie wie, czy zachowa pracę. Jeśli nie będzie pomocy, zakład zostanie zamknięty 13 września. Powodem problemów jest nowa umowa handlowa z USA, która zniosła cła na amerykański bioetanol. Teraz do Wielkiej Brytanii może trafić tyle tego paliwa, ile wynosi całe roczne zapotrzebowanie kraju, co uderza w brytyjskich producentów. AB Foods i firma Ensus chcą, by rząd przekazał 150 milionów funtów na ratowanie fabryk i podniósł zawartość bioetanolu w benzynie do 15%. Rząd twierdzi, że rozmowy trwają, ale czas się kończy.