- Skrobia Ziemniaczana to substancja, która naturalnie występuje w ziemniakach.
- Głównie jest wykorzystana w przemyśle spożywczym i jako dodatek do karm zwierzęcych.
- Skrobia Kukurydziana, jest otrzymywana z bielma kukurydzy.
- Jest ona produktem bezglutenowym, ma postać proszku i biały kolor.
- Skrobia Kukurydziana jest ważnym składnikiem nie tylko w branży spożywczej, ale również i w przemyśle papierniczym i produkcji kleju.
Wszystko, co musisz wiedzieć o skrobiach
Skrobia ziemniaczana i skrobia kukurydziana to dwie najpopularniejsze skrobie w przemyśle głownie dzięki ich wszechstronnemu zastosowaniu i dostępności. Są one popularnymi składnikami zup, sosów i puddingów, i nie tylko, ze względu na ich zdolność do zapewnienia grubości i stabilności tekstury produktu końcowego. Chociaż istnieje wiele skrobi, nie wszystkie z nich działają w sposób zamienny.
Przeczytaj nasz przewodnik o skrobiach i dowiedz się, jakie produkty mogą być korzystne dla Twojej firmy!
Co to jest skrobia ziemniaczana?
Skrobia ziemniaczana to skrobia pozyskiwana z ziemniaków. Do produkcji skrobi ziemniaczanej uprawia się wiele gatunków ziemniaków, przy czym wybiera się odmiany ziemniaków o wysokiej zawartości skrobi i wydajności. Wyizolowanie skrobi z ziemniaka polega na zgnieceniu ziemniaków i uwolnieniu ziaren skrobi z uszkodzonych komórek bulw korzeniowych. Skrobia jest następnie pozostawiana do osadzenia w roztworze lub oddzielana za pomocą hydrocyklonów.
Produktem końcowym jest proszek o wyraźnym białym kolorze. Jest on odpowiedni dla wszystkich grup konsumentów, w tym wegetarian, wegan i osób cierpiących na celiakię.
Gotowana skrobia wykazuje typowe cechy: neutralny smak i dobrą przejrzystość, dobrą siłę wiązania, brak spieniania i nieżółknięcie produktu końcowego.
Jakie jest zastosowanie skrobi ziemniaczanej?
Skrobia ziemniaczana jest wykorzystywana głównie w przemyśle spożywczym. Można ją znaleźć w makaronach, frytkach, kiełbasach, kremach do chleba, zupach, gotowych sosach, ciastach biszkoptowych, a nawet w produkcji pakowanego sera. Jest cenionym składnikiem w kuchni azjatyckiej, gdzie służy do zagęszczania sosów. Skrobię ziemniaczaną najlepiej dodawać pod koniec gotowania, ponieważ jest ona podatna na bardzo wysokie temperatury, dzięki czemu w cieple może uaktywnić swoje właściwości wiążące.
Skrobia jest również stosowana w różnych produktach bezglutenowych – na przykład jako składnik uniwersalnej mąki bezglutenowej. Poprawia teksturę i chrupkość wszystkich ciast, ciasteczek i ogólnie wypieków.
Właściwości wiążące skrobi ziemniaczanej są również wykorzystywane na rynkach przemysłowych, jak na przykład w produkcji klejów do tapet, klejów tekstylnych, papieru, toreb papierowych i gumek. Co ciekawe, skrobia ziemniaczana była również wykorzystywana w jednym z pierwszych procesów fotografii kolorowej, Autochromie Lumière braci Lumière, aż do pojawienia się innych procesów filmu kolorowego.
Skrobia ziemniaczana w karmie dla zwierząt domowych
Chociaż skrobie natywne i modyfikowane są cenne zarówno jako źródło energii, jak i ze względu na różne funkcje fizyczne, nie są one szeroko stosowane w jedzeniu zwierząt, ponieważ większość premiksów zawiera już zboża. Wyjątek stanowią specjalistyczne pasze, takie jak karma dla zwierząt domowych i preparaty mlekozastępcze. Skrobia łatwo rozpuszcza się w zimnej wodzie i często zastępuje laktozę w preparatach mlekozastępczych dla cieląt. Jest również stosowana, gdy przy planowaniu diety dla zwierząt należy osobno dostosować poziom białka i energii.
Co to jest skrobia kukurydziana?
Skrobia kukurydziana składa się z dwóch polimerów glukozy – amylozy i amylopektyny w różnych proporcjach w zależności od rodzaju kukurydzy. Pozyskuje się ją z bielma, czyli części kukurydzy. Produktem końcowym jest biała, sypka, proszkowa substancja bez wyczuwalnego smaku i zapachu. Skrobia kukurydziana może być modyfikowana chemicznie lub fizycznie albo w ogóle niemodyfikowana.
Do czego używana jest skrobia kukurydziana?
Używana w kuchni, służy głównie jako zagęszczacz, nie zmieniając smaku produktu. Najczęściej dodaje się ją do zup, można ją znaleźć w wielu premiksach. Stosujemy ją również w wyrobach cukierniczych, takich jak brownies, chleb, ciasta i ciasteczka. Skrobia wiąże składniki razem, dzięki czemu wypieki mają odpowiednią konsystencję.
Po dodaniu do produktów pakowanych skrobia kukurydziana pochłania wilgoć i skropliny. Proces ten pomaga zapobiegać powstawaniu grudek i psuciu się żywności. Co więcej, mieszanina skrobi kukurydzianej i wody może zastąpić jajko w wielu wypiekach, dlatego też jest często stosowana w alternatywach opartych na roślinach.
Skrobia kukurydziana działa dobrze w przypadku przepisów opartych na nabiale, ale jeśli przepis zawiera dużo cukru lub przygotowywana potrawa jest wyjątkowo kwaśna, skrobia kukurydziana może nie być najlepszym substytutem. Odnosi się to szczególnie do produktów takich jak kwaśne pomidory, owoce w puszkach, soki i ocet. Skrobia kukurydziana nie powinna być również stosowana w potrawach, które planuje się zamrozić, ponieważ może spowodować, że produkt końcowy stanie się gąbczasty po rozmrożeniu.
Skrobia kukurydziana jest także popularnym składnikiem w przemyśle papierniczym, tekstylnym, kartonowym i klejowym. W zastosowaniach farmaceutycznych i medycznych skrobia kukurydziana jest używana np. jako środek smarujący do rękawic chirurgicznych. Używa się jej w produkcji bioplastików i poduszek powietrznych. W kosmetyce odgrywa rolę zamiennika talku w produktach dla niemowląt.
Inne zastosowania obejmują sektor paszowy dla zwierząt gospodarskich, drobiu i ryb.
Skrobia kukurydziana – dowiedz się więcej!
Natywna Skrobia Kukurydziana oferowana przez Foodcom powstaje z europejskiej kukurydzy, która nie jest modyfikowana genetycznie. Proces produkcji skrobi kukurydzianej zaczyna się od oczyszczenia surowca kukurydzianego, który następnie mieli się przy użyciu wody. W dalszej kolejności oddziela się gluten i skrobię i suszy zawiesinę w celu przetworzenia na proszek.
Skrobia kukurydziana a mąka kukurydziana – podobieństwa i różnice
Częstym błędem popełnianym przez konsumentów jest mylenie skrobi kukurydzianej i mąki kukurydzianej. Przypomnijmy, co to jest skrobia kukurydziana: to luźny, drobny biały proszek o neutralnym smaku i zapachu, składający się z dwóch polimerów glukozy-amylozy i amylopektyny w różnych proporcjach w zależności od rodzaju kukurydzy. To, co w najbardziej podstawowy sposób odróżnia ją od mąki kukurydzianej to fakt, że skrobię kukurydzianą pozyskuje się z białych pręcików kukurydzy, natomiast mąkę kukurydzianą – z ziarenek odizolowanych od zarodka. Oczywiście nie jest to jedyna cecha, którą różnią się te dwa produkty. Skrobia kukurydziana i mąka kukurydziana różnią się między sobą ze względu na swoje unikalne właściwości, w tym zawartość poszczególnych wartości odżywczych. W 100 gramach skrobi kukurydzianej wartości odżywcze wynoszą:
- Wartość energetyczna: 350 kcal
- 6,4 g białka
- 3,0 g tłuszczu (w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0,38 g)
- 70,5 g węglowodanów
- 7,5 g błonnika pokarmowego.
W 100 gramach mąki kukurydzianej znajdziemy natomiast:
- Wartość energetyczna: 351 kcal
- 0,2 g białka
- 0 g tłuszczu (w tym kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g)
- 88,5 g węglowodanów
- 1,7 g błonnika pokarmowego.
Skrobia kukurydziana – zastosowanie w przemyśle papierniczym, medycznym i kosmetycznym
Skrobia kukurydziana, znana również jako mazeina, znajduje zastosowanie nie tylko w przemyśle spożywczym. Doskonale sprawdza się również w przemyśle medycznym, kosmetycznym czy papierniczym. W medycynie modyfikowaną skrobię kukurydzianą stosuje się do produkcji leków na krzepliwość krwi. Jest ona również składnikiem niektórych leków przeciwzapalnych.
Skrobia kukurydziana dzięki swoim właściwościom skutecznie wchłania oleje, a także stanowi doskonały nośnik olejków eterycznych. Te unikalne cechy sprawiają, że skrobia kukurydziana znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce. Na co dzień możemy spotkać ją jako składnik antyperspirantów, kul do kąpieli, zasypek do ciała oraz suchych szamponów.
Skrobia kukurydziana jest również cenioną substancją w przemyśle papierniczym. Jest wykorzystywana w czasie produkcji papieru jako jeden z wypełniaczy organicznych. Do tej samej grupy należy także skrobia ziemniaczana.
Skrobia kukurydziana kontra skrobia ziemniaczana: która z nich jest lepsza?
Ponieważ obie skrobie można stosować w podobny sposób, w większości przypadków można ich używać zamiennie. Istnieją jednak pewne wyjątki. Skrobia ziemniaczana najlepiej nadaje się do zagęszczania potraw takich jak makaron i ser, natomiast skrobia kukurydziana może być lepsza do zup.
Z drugiej strony skrobia ziemniaczana nie wytrzymuje długiego czasu gotowania i nie sprawdzi się w długo gotowanych zupach i sosach. W przypadku produktów paszowych skrobia ziemniaczana jest kluczowym składnikiem specjalistycznej karmy dla zwierząt domowych i preparatów mlekozastępczych dla cieląt, natomiast skrobię kukurydzianą można znaleźć w karmie dla ryb i premiksach dla zwierząt gospodarskich.
Niezależnie od wyboru skrobi, jest ona niewątpliwie cennym składnikiem, który może mieć korzystne właściwości w wielu branżach. Foodcom oferuje Natywną Skrobię Kukurydzianą i Natywną Skrobię Ziemniaczaną w workach 25 kg lub w tak zwanych Big Bagach. Dowiedz się więcej o tych produktach w naszej zakładce produktowej i odkryj, jak mogą one wspomóc Twój biznes!
Dlaczego Foodcom?
Nasz wspaniały zespół wsparcia sprzedaży pomoże naszym handlowcom przeprowadzić kontrakt i transakcje biznesowe w sposób płynny i skuteczny, aby zapewnić najlepszą jakość usług dla wszystkich naszych partnerów biznesowych. Nasz zespół logistyczny zajmie się transportem, a dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji. Nie czekaj! Skontaktuj się z nami.