Skład kosmetyków
Kosmetyki zawierają wiele składników, których zadaniem jest przedłużenie trwałości i nadanie produktowi określonych właściwości. Skład zależy od funkcji kosmetyku i jego przeznaczenia – niektóre pomagają nawilżać skórę, inne chronią ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Nie należy jednak zapominać, że opracowywanie receptur kosmetycznych ma na celu nie tylko spełnienie oczekiwań klientów, ale również zachowanie rygorystycznych wymogów bezpieczeństwa. W tym miejscu warto wspomnieć, że każdy produkt kosmetyczny musi posiadać opis składników zgodny z systemem nazewnictwa INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients). Podawanie nazw INCI na etykiecie lub opakowaniu ma duże znaczenie w produkcji kosmetyków – pozwala rozszyfrować zawartość składników danego produktu, niezależnie od tego, gdzie został on wyprodukowany. Stosowane są angielskie nazwy chemiczne oraz łacińskie nazwy roślin. Składniki kosmetyków wymienia się w kolejności, zaczynając od tych użytych w największych ilościach, a kończąc na tych użytych w najmniejszych ilościach.
Jakie substancje mogą być dodawane do produktów kosmetycznych? Poniżej znajduje się przegląd składników kosmetyków i ich funkcji.
Rodzaje składników w kosmetykach
Składniki kosmetyków można podzielić na kilka sposobów. Można wyróżnić te najbardziej ogólne:
- składniki aktywne,
- składniki bazowe,
- adiuwanty.
Składniki aktywne, zwane również substancjami czynnymi, odpowiadają za działanie produktu, poprawiają kondycję skóry. Działają bezpośrednio na naskórek i pełnią określone funkcje kosmetyczne, tj. nawilżają, odżywiają, łagodzą podrażnienia czy rozjaśniają skórę. Przykładami takich substancji są witaminy, peptydy, kwas hialuronowy czy koenzym Q10.
Z kolei substancje bazowe to substancje, bez których kosmetyk nie może zostać wyprodukowany. Są one rozpuszczalnikami dla składników aktywnych i obejmują wodę, alkohole czy oleje roślinne. W większości kosmetyków woda jest najczęściej stosowanym rozpuszczalnikiem. Może rozpuszczać różne substancje chemiczne i jest bezpieczna dla skóry. Należy jednak pamiętać, że najpierw musi zostać odpowiednio oczyszczona, aby mogła spełniać wszystkie swoje funkcje. Inne rozpuszczalniki obejmują etanol, glikol propylenowy lub płynny wosk.
Aby kosmetyk miał określoną konsystencję i dłużej zachował świeżość, dodaje się do niego adiuwanty. Takimi składnikami są emulgatory, zagęszczacze czy konserwanty. W kosmetykach można znaleźć również barwniki i substancje zapachowe. Na zapach produktów wpływają roślinne olejki eteryczne lub syntetyczna wanilina.
Poniżej przedstawiono przykładowe rodzaje substancji dodawanych do kosmetyków oraz ich funkcje.
Konserwanty
Główną funkcją konserwantów w kosmetykach jest przedłużenie ich trwałości. Kosmetyki zawierają wodę i składniki roślinne, co sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Często mają również kontakt ze skórą i powietrzem, gdzie znajduje się wiele bakterii. Konserwanty zapobiegają rozwojowi mikroorganizmów w kosmetykach. Ich brak może spowodować, że kosmetyki staną się drażniące dla skóry i będą miały krótki okres trwałości lub będą musiały być przechowywane w sterylnych warunkach. Konserwanty można podzielić na naturalne i sztuczne.
Przykładem konserwantu dodawanego do kosmetyków jest benzoesan sodu. Jest to sól sodowa kwasu benzoesowego, konserwant, który ogranicza rozwój bakterii, grzybów i pleśni, dzięki czemu kosmetyki nie psują się, a ich okres przydatności do użycia jest wydłużony. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat stosowania benzoesanu sodu? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł na ten temat!
Innym środkiem konserwującym dodawanym do kosmetyków jest kwas mrówkowy. Jest to kwas karboksylowy, który po dodaniu do kosmetyków reguluje ich pH i przedłuża ich trwałość. Ponadto może służyć jako składnik perfum, aby zrównoważyć nieprzyjemne zapachy z innych składników. Więcej informacji na temat kwasu mrówkowego można znaleźć w naszym artykule.
Barwniki
Barwniki są również dodawane do kosmetyków, aby nadać im atrakcyjny wygląd lub, w przypadku produktów do makijażu, aby nadać skórze pożądany kolor. Barwniki można podzielić na naturalne, roślinne, takie jak chlorofil, karotenoidy czy henna. Z kolei najbardziej znanymi syntetycznymi barwnikami dodawanymi do kosmetyków są dwutlenek tytanu i tlenek cynku.
Dwutlenek tytanu to nieorganiczny związek chemiczny znany również jako biel tytanowa ze względu na swoje właściwości rozjaśniające i wybielające. Jest powszechnie stosowany w produkcji produktów do makijażu, takich jak puder, podkład i cienie do powiek.
Tlenek cynku ma bardzo podobne działanie. Charakteryzuje się nie tylko właściwościami wybielającymi, ale także matującymi i kryjącymi, dlatego często można go znaleźć w składzie pudrów. Tlenek cynku to jednak nie tylko barwnik w kosmetykach – posiada on również właściwości antybakteryjne i wysuszające, dlatego często wykorzystywany jest w produktach przeciw trądzikowi i stanom zapalnym skóry.
Środki powierzchniowo czynne
Surfaktanty to środki powierzchniowo czynne, które mają wiele właściwości wykorzystywanych w przemyśle kosmetycznym. Po pierwsze, mają zdolność tworzenia piany i właściwości oczyszczające. Są również środkami zwilżającymi i emulgującymi
Najpopularniejszymi środkami powierzchniowo czynnymi są Sodium Lauryl Sulfate i Sodium Laureth Sulfate, ale środki powierzchniowo czynne w kosmetykach obejmują również wodorowęglan sodu. Ma on właściwości pieniące i dlatego jest dodawany na przykład do musujących bomb do kąpieli.
Emulgatory
Emulgatory to związki, które umożliwiają połączenie dwóch niemieszających się substancji – wody i oleju. Mają hydrofilową, rozpuszczalną w wodzie część i hydrofobową, rozpuszczalną w oleju część. Tak więc, gdy emulgator jest dodawany do mieszaniny oleju i wody, umożliwia mieszanie się dwóch cieczy i tworzy jednorodną emulsję poprzez zmniejszenie siły odpychania między ich cząsteczkami. Dodatek emulgatorów zapobiega rozpuszczaniu się kosmetyków, co wydłuża okres trwałości produktu.
Polysorbate 20 jest popularnym emulgatorem występującym w składzie kosmetyków. Jest to substancja stabilizująca emulsje O/W, czyli emulsje, w których olej jest rozproszony w wodzie. Lecytyny, mieszaniny glicerolu i fosfolipidów, które również znajdują się w ludzkim ciele, działają w bardzo podobny sposób.
Humektanty
Humektanty to substancje o silnym działaniu nawilżającym. Są w stanie wiązać wodę w skórze i zapobiegać jej utracie. Należą do substancji higroskopijnych, tzn. mają zdolność pochłaniania wody z otoczenia i zatrzymywania jej w zewnętrznej warstwie naskórka przez dłuższy czas. Ze względu na swoje właściwości są również często dodawane do produktów do pielęgnacji włosów.
Przykładem takiej substancji jest Glycerol, znany również jako Gliceryna. Nawilża ona poprzez spowalnianie odparowywania wody z naskórka. Gliceryna jest stosowana w niemal każdym produkcie kosmetycznym – kremach, balsamach, żelach i pomadkach. Oprócz pozytywnego wpływu na skórę, ma również pozytywny wpływ na właściwości samego produktu, zapobiegając jego wysychaniu.
Innym humektantem jest mocznik. Jego główne właściwości to wiązanie cząsteczek wody w naskórku i ochrona ich przed parowaniem. Tym samym wpływa na stan warstwy hydrolipidowej, która chroni skórę przed wysuszeniem i negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
Teksturyzator
Teksturyzatory lub modyfikatory tekstury są stosowane w celu uzyskania lub utrzymania określonej tekstury lub konsystencji kosmetyków. Należą do nich przede wszystkim zagęstniki, które nie tylko sprawiają, że kosmetyki nie są zbyt rzadkie, ale także zwiększają ich lepkość.
Na konsystencję produktów kosmetycznych wpływa guma ksantanowa. Jej zadaniem jest zwiększenie gęstości, lepkości i plastyczności. Działanie gumy ksantanowej jest długotrwałe i nie ma na nie wpływu niska temperatura. Jest również skuteczna w kosmetykach o kwaśnym pH.
Naturalna skrobia kukurydziana jest również stosowana w kosmetykach do zagęszczania ich konsystencji. Dodawana jest do produktów do pielęgnacji twarzy.
Dlaczego Foodcom?
Nasz wspaniały zespół wsparcia sprzedaży pomoże naszym handlowcom w sprawnym i skutecznym przeprowadzaniu umów i transakcji biznesowych, aby zapewnić najlepszą jakość usług wszystkim naszym partnerom biznesowym. Nasz zespół logistyczny zajmie się transportem, a dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji. Nie wahaj się! Skontaktuj się z nami.