Dwutlenek Tytanu: Co To Jest? Dwutlenek Tytanu w Kosmetyce i Medycynie

Autor Dorota Cłapa
Czas czytania 7 minut
Data publikacji 05 grudnia 2022

Dwutlenek Tytanu to nieorganiczny związek chemiczny często stosowany w przemyśle kosmetycznym. Substancja znajduje zastosowanie również w produkcji leków. Dawniej Dwutlenek Tytanu był stosowany jako biały barwnik w produkcji żywności, między innymi znajdował się w gumach do żucia, śmietance do kawy, słodyczach oraz lukrze, jednak ze względu na skutki uboczne przyjmowania go w takim stężeniu w tej konkretnej formie, zaprzestano wykorzystywania go w ten sposób. Nadal jednak substancja jest doceniana przez producentów preparatów farmaceutycznych i kosmetycznych. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat Dwutlenku Tytanu? Koniecznie czytaj dalej! 

Co to jest Dwutlenek Tytanu?

W naturze Dwutlenek Tytanu występuje w wielu minerałach. Jest wydobywany, a następnie kruszony, mielony lub rafinowany, w zależności od przeznaczenia w przemyśle. Występuje w postaci nierozpuszczalnego w wodzie białego proszku. Dwutlenek Tytanu to substancja znajdująca zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, szczególnie ceniona przez producentów leków, suplementów diety oraz kosmetyków. Oznaczana jest symbolem E171.

Dwutlenek Tytanu – właściwości

Dwutlenek Tytanu to barwnik opisywany symbolem E171, inaczej znany jako biel tytanowa. Najbardziej charakterystyczne dla tej substancji są właściwości rozjaśniające oraz wybielające. Dodatkowo Dwutlenek Tytanu posiada właściwości odbijające światło widzialne, chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, a także zabezpieczające inne składniki wykorzystane w produkcji preparatów przed utlenianiem. Dwutlenek Tytanu nie posiada daty ważności, jeśli jest odpowiednio przechowywany. Odpowiednie przechowywanie w przypadku tej substancji oznacza trzymanie Dwutlenku Tytanu w szczelnie zamkniętych opakowaniach w pomieszczeniach o temperaturze pokojowej. Foodcom S.A. oferuje Dwutlenek Tytanu w opakowaniach o pojemności 25 kilogramów.

Dwutlenek Tytanu – zastosowania

Dwutlenek Tytanu stosowany jest w wielu różnych produktach m.in. w farbach i lakierach, kompozytach ortodontycznych, suplementach diety i kosmetykach (w mleczkach do opalania, kremach na dzień, podkładach i balsamach do ust). Dwutlenek Tytanu chroni kosmetyki przed utlenianiem i utratą ich właściwości ochronnych pod wpływem promieniowania słonecznego. Nie pozostawia białych plam i jest bezpieczny do stosowania w przypadku skóry wrażliwej. Stosowany jest również w produktach, które wymagają białego koloru lub rozjaśnienia jako biały pigment. W wybranych produktach kosmetycznych pełni funkcję zagęszcza. Jego zastosowanie w produkcji kosmetyków umożliwia ochronę samego preparatu przed utlenianiem i utratą właściwości ochronnych pod wpływem słońca.

Dwutlenek Tytanu znajduje szerokie zastosowanie w kosmetyce, przede wszystkim ze względu na swoje właściwości wybielające. Dzięki właściwościom fotokatalitycznym substancja może działać jako filtr w kosmetykach używanych do ochrony przed promieniowaniem UV i słońcem. Dwutlenek Tytanu można znaleźć w takich kosmetykach jak olejki i emulsje do opalania, kremy na dzień, podkłady, cienie do powiek, balsamy do ust.

Dwutlenek Tytanu w lekach pełni wiele funkcji technologicznych. Wpływa na kolor preparatu – może być użyty jako wybielacz, ale także jako substancja rozjaśniająca do innych pigmentów. Dodatkowo obecność Dwutlenku Tytanu zapewnia stabilność leków, dzięki właściwościom umożliwiającym pochłanianie światła widzialnego i UV, co pozwala na ochronę poszczególnych składników leku przed degradacją. Ochrona tego typu z kolei umożliwia wydłużenie jego trwałości i okresu przydatności do spożycia. Jednocześnie Dwutlenek Tytanu nie wpływa na substancje aktywne, dzięki czemu nie zaburza oczekiwanego działania leku.

Dlaczego warto wybrać Foodcom?

Nasz zespół Wsparcia Sprzedaży pomaga naszym Partnerom Handlowym w sprawnym i efektywnym przeprowadzeniu transakcji handlowych, aby zapewnić najwyższą jakość usług dla wszystkich naszych Partnerów Handlowych. Nasz zespół logistyczny zadba o transport, a dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji.