Silne wahania na rynku glutaminianu sodu nie ustaną w obliczu światowych zmian w rolnictwie

Autor
Foodcom Experts
06.09.2024
2 min czytania
Silne wahania na rynku glutaminianu sodu nie ustaną w obliczu światowych zmian w rolnictwie
Esencja
Spis treści
  • Glutaminian sodu to wzmacniacz smaku stosowany jako dodatek do żywności.
  • Jest produkowany głównie z kukurydzy, której plony w bieżącym sezonie przekroczyły oczekiwania.
  • Niskie ceny kukurydzy, sytuacja geopolityczna i zmieniające się preferencje konsumentów przyczyniły się do zwiększonej dynamiki na rynku glutaminianu sodu.

Jakie zmiany obserwuje się na rynku glutaminianu sodu?

Glutaminian sodu jest wzmacniaczem smaku stosowanym szeroko jako dodatek do żywności. Substancja ta nadaje produktom smak umami. Jest szczególnie popularna w kuchni azjatyckiej oraz w przemyśle żywności przetworzonej. Glutaminian sodu produkowany jest z fermentowanej kukurydzy lub trzciny cukrowej. Ceny glutaminianu sodu są uważnie śledzone przez ekspertów z branży dodatków do żywności nie tylko ze względu na duże znaczenie tego produktu, ale też dlatego, że zmiany na jego rynku często są wskaźnikiem szerszych trendów w tym sektorze.

W ostatnich miesiącach obserwowano liczne zmiany na globalnym rynku glutaminianu sodu. Jako przyczyny eksperci podają zarówno złożoną interakcję trendów rolniczych, czynniki geopolityczne, a także zmieniające się preferencje konsumenckie. Na rynkach azjatyckich nadal obserwuje się wysoki popyt na glutaminian sodu, jednak konsumenci w Europie i Ameryce coraz częściej odrzucają produkty z jego zawartością ze względów zdrowotnych. Biorąc pod uwagę wszystkie te czynniki, eksperci przewidują dalsze dynamiczne zmiany na rynku glutaminianu sodu.

Trendy w rolnictwie a rynek glutaminianu sodu

Wbrew przewidywaniom, wiele obszarów rolniczych na świecie doświadczyło w tym sezonie korzystnych warunków pogodowych do uprawy takich zbóż, jak kukurydza. Globalna produkcja kukurydzy przekroczyła oczekiwania, co zaowocowało spadkiem cen poniżej poziomu obserwowanego w ostatnich dwóch latach. W USA ceny kukurydzy spadły nawet o 50%, osiągając poziom najniższy od czterech lat.

Spadek kosztów związanych z pozyskaniem kukurydzy jako głównego surowca do produkcji glutaminianu sodu pozwolił na obniżenie cen tego wzmacniacza smaku – zarówno na rynkach krajowych, jak i międzynarodowych. Taka sytuacja może tworzyć zarówno okazję do podwyższenia marż, jak i zwiększoną konkurencję, a w efekcie wojnę cenową na rynku glutaminianu sodu. W kształtowaniu globalnych trendów rynkowych znaczącą rolę poza USA odgrywają kraje azjatyckie, takie jak Chiny, które posiadają znaczne zapasy kukurydzy, czy Indie, które mimo zwiększonego krajowego popytu na kukurydzę, wciąż pozostają istotnym graczem na rynku dodatków do żywności.

Poznaj produkt „Glutaminian Sodu”
Monosodium-Glutamate
2350 EUR
0%