- Z powodu prognoz wysokich zbiorów trzciny cukrowej, ceny cukru w porównaniu do zeszłego sezonu znacznie spadły.
- Na przyszły sezon przewiduje się obniżenie produkcji cukru.
- Ze względu na spadające ceny ropy naftowej, fabryki przekierowują przetwarzanie trzciny cukrowej z etanolu na cukier, co może mieć dalszy wpływ na ceny tego surowca.
- Indie podtrzymują ograniczenie eksportu cukru, co także wpłynie na rynek.
Notowania giełdowe cukru niższe niż w ubiegłym roku
W ostatnich miesiącach obserwuje się spadek cen cukru na całym świecie. Październikowe kontrakty na cukier na londyńskiej giełdzie są niższe o 21-39% w stosunku do ubiegłego roku. Taka sytuacja spowodowana jest głównie prognozami dotyczącej zbiorów trzciny cukrowej na całym świecie, zwłaszcza w Brazylii. Co prawda z powodu suszy i pożarów w tym kraju w zeszłym tygodniu notowania cukru nieznacznie wzrosły, jednak prognozy zbiorów wciąż utrzymują się na wysokim poziomie, wpływając na obniżenie cen. Ponadto spadające ceny ropy naftowej powodują ograniczenie przetwarzania trzciny cukrowej na etanol, a przekierowanie na produkcję cukru. Międzynarodowa Organizacja Cukru (ISO, ang. International Sugar Organization) przewiduje jednak, że w przyszłym sezonie światowa produkcja zmniejszy się o 1,1% – z 181,3 do 179,3 mln ton, a globalny deficyt cukru wzrośnie w porównaniu z obecnym sezonem z 200 tys. ton do aż 3,58 mln ton.
Wstrzymany eksport cukru z Indii
Zbiory trzciny cukrowej w Indiach w obecnym sezonie wykraczają poza prognozy ze względu na wyjątkowo duże opady. Mimo nadwyżki produkcji cukru Indie przedłużają wstrzymanie eksportu tego surowca poza granice kraju. Przewiduje się bowiem spadek produkcji w kolejnym roku o 2%, przy czym trzcina cukrowa w tym kraju wykorzystywana jest także do produkcji etanolu. Rząd planuje ograniczyć wykorzystanie trzciny cukrowej na etanol, by wspierać krajowy przemysł cukrowniczy. Ceny etanolu zostaną ponadto podwyższone. Podtrzymanie ograniczenia eksportu cukru z Indii może doprowadzić do problemów z globalnymi dostawami i wzrostu cen cukru.