- Badania pokazują, że większość plonów rolniczych przeznaczonych na pasze jest skażonych mykotoksynami.
- Problem dotyczy w szczególności Azji Południowej i Ameryki Północnej.
- Badanie w USA pokazało obecność mykotoksyn w 100% badanych próbek oraz podkreśliło wpływ skażenia na skład odżywczy pasz.
- Konieczne jest zwiększenie częstotliwości testowania zbóż, dostosowywanie składu pasz oraz wdrożenie strategii zarządzania skażeniem mykotoksynami, by ochronić zdrowotność zwierząt.
Zwiększone skażenie kukurydzy mykotoksynami w Ameryce i wpływ na pasze
Skażenie zbóż mykotoksynami to poważny problem dotyczący produkcji pasz zwierzęcych. W pełni pokazał to raport obejmujący 9 miesięcy bieżącego roku (od stycznia do września) i ponad 17,5 tys. próbek z 91 krajów świata. Stwierdzono, że problem dotyczy głównie Ameryki Północnej i Środkowej, południowej Azji, Chin i Tajwanu. Stwierdzono także skażenia większe niż w roku poprzednim na skutek wilgotnej pogody w 2024 roku. Najnowsze badanie ekspertów toksykologii i mykotoksykologii pokazało natomiast, że amerykańska kukurydza przeznaczana na pasze dla drobiu jest mocno skażona mykotoksynami. Badanie przeprowadzili naukowcy z U.S. National Poultry Research Center i innych organizacji zajmujących się badaniami drobiu. Zbadano 328 próbek kukurydzy pochodzących z 10 stanów na południowym wschodzie USA.
Każda badana próbka zawierała co najmniej jedną mykotoksynę – fumonizynę, a wiele z nich zawierało także inne spośród czterech najczęściej występujących mykotoksyn. Mimo iż poziomy mykotoksyn w większości plasowały się poniżej progu wyznaczonego regulacjami prawnymi, stwierdzono, że łączny efekt skażenia różnymi mykotoksynami stwarza ryzyko zdrowotne dla drobiu, a także wpływa na jakość odżywczą pasz. Przykładowo, skażenie aflatoksyną wpływa na mniejszą zawartość tłuszczu, deoksyniwalenolem – białka, a fumoniziną i zearalenonem – skrobi. Warto także podkreślić, że poziomy mykotoksyn mogą wzrosnąć podczas przechowywania pasz.
Jak radzić sobie ze skażeniem mykotoksynami?
Choć w ostatnich latach wydajność plonów znacznie wzrosła, około 25% światowych zbiorów zbóż nie nadaje się do użycia ze względu na skażenie mykotoksynami. Spośród roślin używanych na pasze, kukurydza jest najbardziej podatna na kolonizację grzybów – inne zboża, jak pszenica, jęczmień, owies czy soja, nie ulegają tak dużemu skażeniu. Szacuje się jednak, że 60-80% produktów rolniczych ulega kontaminacji mykotoksynami, a 61% zawiera więcej niż jedną toksynę. Naukowcy przedstawiający najnowsze badanie zalecają testowanie produktów, które przeznacza się do produkcji pasz, i rozważanie efektu łączonego kontaminacji różnymi substancjami na skład i zdrowotność paszy. Ponowne testowanie składników paszy tuż przed jej produkcją dałoby natomiast możliwość na przewidzenie zmian w składzie odżywczym paszy i jego dostosowanie. Przede wszystkim konieczne jest jednak rozwinięcie strategii mających na celu efektywne zarządzanie skażeniami mykotoksynami.
Zachęcamy do przeczytania artykułu, który zawiera ciekawe informacje : Chlorek Choliny i Jego Zastosowanie w Paszy dla Drobiu