- Modyfikowana Skrobia z Tapioki jest również nazywana modyfikowaną skrobią z manioku, ale jest pewna różnica.
- Maniok jest rośliną, a tapiokę wytwarza się z manioku.
- Modyfikowana Skrobia z Tapioki ma właściwości teksturyzujące, które są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.
Modyfikowana Skrobia z Tapioki to skrobia szeroko stosowana w przemyśle spożywczym, ale także w wielu innych dziedzinach. Jej właściwości pozwalają jej być bardzo użytecznym teksturyzatorem. Modyfikowana Skrobia z Tapioki jest czasami nazywana modyfikowaną skrobią z manioku. Tapioka i maniok to jednak nie te same surowce. Jaka jest między nimi różnica? Jeśli chcesz się dowiedzieć, koniecznie czytaj dalej!
Tapioka a maniok
Maniok to egzotyczna roślina z rodziny wilczomleczowatych, która jest popularna w Afryce, Azji i obu Amerykach. W Afryce i Ameryce Południowej jest podstawą żywienia. W stanie surowym jest trujący, ale właściwości trujące traci po jednodniowym moczeniu w wodzie lub po obróbce termicznej. Korzeń manioku jest długi i stożkowaty, ma szorstką, brązową skórkę. Jego miąższ może być kredowobiały lub żółtawy. Korzenie manioku są bardzo bogate w skrobię.
Tapioka natomiast jest produktem skrobiowym wytwarzanym z manioku. Otrzymuje się ją poprzez umycie i obranie korzeni, ich rozdrobnienie, wymycie skrobi, oddzielenie wody sokowej, oczyszczenie, odsączenie i wysuszenie. Skrobia z tapioki może być otrzymywana zarówno poprzez mielenie na mokro, jak i na sucho. Jednakże mielenie na mokro jest lepszą i najczęściej wybieraną metodą – jest łatwiejsze i tańsze, a otrzymana skrobia jest bardziej spójna i lepszej jakości. Skrobia tapiokowa, podobnie jak inne skrobie, składa się z amylozy i amylopektyny. Najczęściej występuje w postaci perlistych kulek, ale może też przyjmować postać płatków i mąki. Nazwa 'tapioka’ pochodzi od słowa tipi’óka, w języku Tupi, które tłumaczy się jako 'osad’ lub 'koagulant’. Odnosi się ona do podobnego do skrzepu osadu skrobiowego, który uzyskuje się w procesie ekstrakcji.
Czym jest Modyfikowana Skrobia z Tapioki?
Natywna skrobia z tapioki posiada wiele korzystnych właściwości, które są wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Skrobie natywne są ogólnie stosowane jako teksturyzatory. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat, sprawdź koniecznie nasz artykuł.
Czasami jednak użycie skrobi natywnej nie jest wystarczające i skuteczniej jest użyć Modyfikowanej Skrobi z Tapioki. Może być ona modyfikowana w jeden z następujących sposobów: fizyczny, enzymatyczny lub chemiczny. Modyfikacja Skrobi z Tapioki nadaje jej nowe, pożądane właściwości. Skrobie są zazwyczaj modyfikowane, aby były bardziej stabilne przed nadmiernym ciepłem i zamrażaniem, aby zmienić ich teksturę lub aby wydłużyć lub skrócić czas procesu żelatynizacji. Obecnie najbardziej rozpowszechnioną techniką modyfikacji skrobi w celu poprawy jej funkcjonalności jest obróbka chemiczna.
Natywna skrobia z tapioki znajduje zastosowanie głównie w przemyśle spożywczym, np. w produkcji Substancji Słodzących, wyrobów piekarskich i ciastkarskich, makaronów czy zup. Natomiast Modyfikowana Skrobia z Tapioki wykorzystywana jest nie tylko jako dodatek do przetworzonej żywności, ale znajduje również inne zastosowania przemysłowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o skrobi modyfikowanej, jej rodzajach i zastosowaniach, to jesteś w dobrym miejscu! Koniecznie przeczytaj nasz wyczerpujący artykuł.
Modyfikowana Skrobia z Tapioki jest dodatkiem do żywności, ale występuje pod różnymi numerami E. Modyfikowana Skrobia z Tapioki to na przykład:
- Skrobia modyfikowana E1404 (Skrobia Utleniona),
- Skrobia modyfikowana E1412 (Fosforan Diskrobiowy),
- Skrobia modyfikowana E1414 (Acetylowany Fosforan Diskrobiowy),
- Skrobia modyfikowana E1420 (Skrobia Acetylowana),
- Skrobia modyfikowana E1422 (Acetylowany Adypinian Diskrobiowy).
Modyfikowana Skrobia z Tapioki – właściwości
Jak wspomniano wyżej, Modyfikowana Skrobia z Tapioki występuje w postaci perlistych kulek, płatków i mąki. Nie posiada charakterystycznego smaku i zapachu, dlatego nie zmienia smaku potraw. Ponadto, w porównaniu do skrobi natywnej, Modyfikowana Skrobia z Tapioki jest lepiej rozpuszczalna, bardziej stabilna podczas zamrażania i rozmrażania, odporna na ścinanie i mniej podatna na retrogradację.
Modyfikowana skrobia z Tapioki jest szeroko znana jako dodatek funkcjonalny. Oznacza to, że posiada właściwości teksturujące. Ponieważ tapioka jest neutralna w smaku i aromacie, jedyne, co zmienia, to konsystencję potrawy. Oto lista wszystkich jej działań, które mogą poprawić teksturę:
- zagęszczanie,
- wiązanie,
- stabilizowanie,
- żelowanie,
- emulgowanie.
Dodatkowo, Modyfikowana Skrobia z Tapioki jest naturalnie bezglutenowa, lekkostrawna i nie uczula. Należy także zaznaczyć, że nie jest modyfikowana genetycznie, więc nie należy jej mylić z towarami GMO. Tym samym Modyfikowana Skrobia z Tapioki jest bezpiecznym dodatkiem do żywności i jego użycie w produktach spożywczych nie powinno budzić obaw.
Modyfikowana Skrobia z Tapioki – zastosowania
Jak wspomniano powyżej, Modyfikowana Skrobia z Tapioki jest wykorzystywana głównie w przemyśle spożywczym. Mówi się, że zagęszcza ona żywność, sprawia, że konsystencja jest bardziej jednolita i stabilna, czy też powoduje żelowanie. Ale to nie wszystko – skrobia ta wykorzystywana jest również w przemyśle papierniczym, chemicznym i farmaceutycznym.
W przemyśle papierniczym Modyfikowana Skrobia z Tapioki jest używana ze względu na swoją biel, czystość i lepkość. Jej zdolność do wiązania wody jest również kluczowa w tej dziedzinie.
Modyfikowana Skrobia z Tapioki jest również stosowana w przemyśle chemicznym jako składnik klejów. Z kolei w przemyśle tekstylnym służy do wzmacniania i konserwacji nici. Modyfikowana Skrobia z Tapioki zapewnia gładkość tkanin, a także jest stosowana jako zagęszczacz tuszu – dzięki jego właściwościom drukowane materiały są wyraziste i trwałe.
Inne zastosowanie Modyfikowanej Skrobi z Tapioki dotyczy przemysłu farmaceutycznego. Produkt ten wykorzystywany jest w produkcji tabletek – jako spoiwo, wypełniacz i środek rozpuszczający.
Co więcej, Modyfikowana Skrobia z Tapioki stosowana jest jako pochłaniacz wody w pieluchach i serwetkach. Można ją również znaleźć w rękawicach medycznych, gdyż ułatwia ich zakładanie. W kosmetyce stosuje się ją w środkach nawilżających, które muszą szybko wyschnąć. Jeśli uważasz, że Modyfikowana Skrobia z Tapioki może również pobudzić Twój biznes, nie wahaj się skontaktować z Foodcom S.A.!
Modyfikowana Skrobia z Tapioki w przemyśle spożywczym
W produkcji żywności dodaje się dodatki odżywcze, aby nadać jej różne korzyści zdrowotne, ale czasami trzeba uzyskać określoną teksturę. W tym właśnie miejscu swoje zastosowanie znajduje Modified Tapioca Starch.
Modyfikowana Skrobia z Tapioki najczęściej stosowana jest w sosach lub syropach. Sprawia, że stają się one gęstsze i bardziej emulsyjne, nadając im gładką, kremową konsystencję o błyszczącym wyglądzie.
W napojach Modyfikowana Skrobia z Tapioki jest stabilizatorem koloidalnym. Co więcej, może być stosowana jako substancja słodząca, zamiast Sacharozy, ponieważ substancje słodzące na bazie skrobi z tapioki poprawiają charakterystykę przetwarzania i właściwości wzmacniające produkt.
Modyfikowana Skrobia z Tapioki jest też szeroko stosowana w przemyśle cukierniczym. Można ją znaleźć w kremach, nadzieniach i wypiekach. Produkty końcowe są gładsze, gęstsze i bardziej lepkie. Modyfikowana skrobia z tapioki jest również składnikiem galaretowatych wyrobów cukierniczych, takich jak galaretki i gumy. Jest także podstawą bezglutenowych wypiekówm, do których należą między innymi naleśniki, tarty i ciasta.
Modyfikowana Skrobia z Tapioki może być również składnikiem suplementów diety dla sportowców, jako źródło węglowodanów.
Ponadto właściwości teksturotwórcze Modyfikowanej Skrobi z Tapioki wydłużają okres przydatności do spożycia wielu produktów, takich jak desery mleczne, nadzienia kremowe oraz żywność konserwowana lub mrożona.
Dlaczego Foodcom?
Nasz zespół Wsparcia Sprzedaży pomaga naszym Partnerom Handlowym w sprawnym i efektywnym przeprowadzeniu transakcji handlowych, aby zapewnić najwyższą jakość usług dla wszystkich naszych Partnerów Handlowych. Nasz zespół logistyczny zadba o transport, a dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji.