Beta-Alanina: składnik zyskujący popularność w branży odżywek dla sportowców

Autor Joanna Sikorska
Czas czytania 9 minut
Data publikacji 27 kwietnia 2023
Esencja
 • Beta-Alanina jest endogennym aminokwasem, który jest naturalnie syntetyzowany w wątrobie, ale może być również spożywany z żywnością.
 • Ma wiele korzyści w branży żywienia sportowego, takich jak zwiększenie masy mięśniowej, poprawa siły i wytrzymałości mięśni, zmniejszenie zmęczenia mięśni i obniżenie ich pH.
 • Beta-Alanina jest wykorzystywana w produkcji suplementów diety, kosmetyków, farmaceutyków i pasz dla zwierząt.

Co to jest Beta-Alanina?

Beta-Alanina jest związkiem chemicznym należącym do grupy aminokwasów endogennych. Należy do β-aminokwasów, które charakteryzują się tym, że grupa aminowa jest związana z atomem węgla β w stosunku do grupy karboksylowej.

Beta-Alanina jest syntetyzowana naturalnie w organizmie człowieka, w wątrobie. Może być również dostarczana poprzez dietę i występuje głównie w czerwonym i białym mięsie oraz rybach.

Choć nie bierze udziału w budowaniu białek, pełni inną ważną funkcję. Jest związkiem chemicznym, o którym wiadomo, że łączy się z innym aminokwasem, L-histydyną, tworząc karnozynę, która jest bardzo ważna dla ludzkiego organizmu.

Beta-Alanina nazywana jest również kwasem 3-aminopropanowym. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej substancji i jej zastosowaniach? W takim razie koniecznie czytaj dalej!

Korzyści wynikające z zastosowania Beta-Alaniny

Jak wspomniano powyżej, najważniejszą funkcją Beta-Alaniny jest to, że wpływa na wzrost stężenia karnozyny w mięśniach. Ogólnie rzecz biorąc, jest korzystna dla zwiększenia masy mięśniowej, poprawy siły i wytrzymałości mięśni oraz zmniejszenia uczucia zmęczenia mięśni.

Beta-Alanina ma liczne korzyści dla organizmu człowieka, do których należą:

 • powoduje obniżenie pH w mięśniach, co sprawia, że podczas ćwiczeń w mięśniach powstaje mniej Kwasu Mlekowego,
 • posiada właściwości antyoksydacyjne, czyli powoduje neutralizację reaktywnych form tlenu,
 • zwiększa zdolności buforowe mięśni, co skutkuje opóźnieniem zmęczenia.
 • ma działanie chelatujące, czyli zmniejsza toksyczność jonów cynku, żelaza, miedzi i kobaltu

Beta-Alanina może być stosowana samodzielnie, ale można ją również łączyć z innymi związkami. Można ją stosować razem z Wodorowęglanem Sodu – takie połączenie pomaga poprawić wydolność organizmu podczas krótkotrwałych i intensywnych treningów fizycznych.

Beta-Alanina: składnik zyskujący popularność w branży odżywek dla sportowców

Do czego wykorzystywana jest Beta-Alanina?

Ze względu na swoje właściwości, Beta-Alanina wykorzystywana jest głównie do produkcji suplementów diety dla sportowców, którzy specjalizują się w aktywnościach fizycznych o wysokiej intensywności. Choć to właśnie karnozyna ma wiele korzystnych właściwości, suplementacja odbywa się nie za pomocą karnozyny, a Beta-Alaniny, ponieważ karnozyna ulega degradacji krótko po jej wchłonięciu w przewodzie pokarmowym. Ten aminokwas w postaci suplementów w proszku ma za zadanie zwiększyć wydolność fizyczną i poprawić funkcjonowanie mięśni.

Beta-Alanina jest również wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym. Jest składnikiem kapsułek w lekach dla osób z niedoborem Beta-Alaniny. Mówi się także, że przyjmowanie Beta-Alaniny zmniejsza stres.

Wykorzystuje się ją także w przemyśle kosmetycznym. Jest humektantem, więc dodaje się ją do produktów do pielęgnacji skóry, ponieważ utrzymuje i zatrzymuje w nich wilgoć. Beta-Alanina może być również stosowana w kosmetykach jako regulator pH. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rodzajach składników w kosmetykach i ich funkcjach, możesz przeczytać więcej w naszym artykule na ten temat!

Ważne jest również uzupełnienie Beta-Alaniny w diecie zwierząt, dlatego dodaje się ją do pasz. Jest to składnik odżywczy, który sprzyja tworzeniu karnozyny w organizmie. Ta z kolei wspomaga neutralizację gromadzącego się w mięśniach Kwasu Mlekowego oraz usuwanie szkodliwych wolnych rodników. W rezultacie mięśnie zwierzęcia regenerują się znacznie szybciej i bez wysiłku.

W przemyśle chemicznym Beta-Alanina jest wykorzystywana do produkcji niektórych związków chemicznych, np. kwasu pantotenowego.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o Aminokwasach i ich zastosowaniach, sprawdź nasz artykuł!

Dlaczego Foodcom?

Nasz zespół Wsparcia Sprzedaży pomaga naszym Partnerom Handlowym w sprawnym i efektywnym przeprowadzeniu transakcji handlowych, aby zapewnić najwyższą jakość usług dla wszystkich naszych Partnerów Handlowych. Nasz zespół logistyczny zadba o transport, a dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji.

Powiązane artykuły

Wyprzedź konkurencję.

Newsletter Foodcom pozwoli Ci być na bieżąco z wydarzeniami w branży, wschodzącymi trendami i zmianami cen towarów. Zapisz się teraz!

  Gorące produkty

  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %
  %