- Skrobia i jej pochodne wytwarzane są z pszenicy, kukurydzy, ziemniaków i tapioki. Są stosowane w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, chemicznym, papierniczym i innych.
- Tegoroczne nadmierne opady spowodowały obniżenie ilości i jakości plonów pszenicy we Francji.
- Wyzwaniem dla producentów skrobi będą ziarna o niedostatecznej wielkości, których przetwarzanie może wiązać się z dodatkową pracą, uszkodzeniem maszyn, koniecznością wprowadzenia nowych rozwiązań i z większymi kosztami produkcji.
- Przemysł skrobiowy walczy też z niskim popytem i wysokim importem.
Niższe zbiory pszenicy i plony z mniejszymi ziarnami we Francji
Gwałtowne opady deszczu we Francji znacznie wpłynęły na zbiory pszenicy, powodując nagłe pogorszenie ich jakości. Zbiory pszenicy miękkiej mają być najniższe od 40 lat. Ziarna wykazują niski poziom jakości, w szczególności niskie i niejednorodne ciężary właściwe będące miarą wielkości ziaren. Stanowi to wyzwanie dla producentów skrobi – małe ziarna zawierają mniej skrobi, przez co podczas przetwarzania ziaren powstawać będzie więcej produktów ubocznych. Nadmiar celulozy może natomiast uszkadzać maszyny. Przetwarzanie tegorocznych ziaren będzie dla producentów skrobi wiązać się więc z większymi kosztami i wyzwaniami dotyczącymi dodatkowej pracy, awarii maszyn i konieczności wprowadzenia nowych rozwiązań na poziomie przemysłowym.
Jak radzi sobie przemysł skrobiowy we Francji?
Cztery firmy produkujące skrobię we Francji – Tereos, Roquette, Cargill i Archer Daniels Midland – zdecydowały się na obniżenie wymogów co do jakości ziaren pszenicy. Ich przetwarzanie będzie jednak wyzwaniem prowadzącym do zwiększonych kosztów produkcji skrobi. Przemysł i tak cierpi z powodu niskiego popytu i rosnącej konkurencji ze strony krajów eksportujących skrobię do Francji. Już w zeszłym roku popyt spadł na tyle, że niektórzy producenci skrobi w Europie zostali zmuszeni do zmniejszenia produkcji i wyłączenia niektórych fabryk. Import również wzrósł już w ubiegłym roku, o 13%. Obroty francuskiego przemysłu skrobiowego w zeszłym roku wzrosły o 17% z powodu wyższych cen, ale ilość produkowanej skrobi znacznie spadła – o 12% w sektorze spożywczym i o 18% w przemyśle farmaceutycznym, chemicznym, papierniczym i innych. Wyniki za bieżący rok są wciąż niepewne ze względu na rosnące koszty produkcji, a przy tym rozpoczynający się wzrost popytu.