- Rozporządzenie w sprawie wylesiania obejmie producentów i importerów takich towarów, jak: kawa, kakao, olej palmowy, soja czy mięso.
- Nowe przepisy mają na celu ograniczenie wylesiania i degradacji lasów na całym świecie.
- Rządy EU i inne podmioty wniosły skargi do Komisji Europejskiej dotyczące zbyt szybkiego terminu, w jakim przedsiębiorcy mieliby dostosować się do nowych przepisów.
- Negocjacje z 4 grudnia poskutkowały porozumieniem dotyczącym opóźnienia terminu o kolejny rok. Komisja Europejska ma również zbadać możliwości ograniczenia kontroli dla krajów niskiego ryzyka, jak kraje członkowskie UE.
Przepisy związane z wylesianiem wpłyną na rolników i eksporterów
Unijne Rozporządzenie w sprawie wylesiania (European Union Deforestation Regulation, EUDR) ma na celu regulację działań związanych z degradacją lasów i skutkami zmian klimatycznych. Nowe przepisy mają obejmować przedsiębiorców z różnych branż, wpływając na globalne łańcuchy dostaw. Głównym zamierzeniem rozporządzenia jest ograniczenie negatywnego wpływu konsumpcji w Unii Europejskiej na środowisko, w szczególności wylesienie i degradację lasów. Rozporządzenie obejmuje nie tylko drewno, ale też wiele innych kluczowych produktów, jak: kakao, kawa, olej palmowy, soja, mięso, kauczuk, czekolada oraz meble czy skóra. Zgodnie z rozporządzeniem każdy operator lub przedsiębiorca, który wprowadza te towary na rynek UE lub je z niego eksportuje, musi być w stanie udowodnić, że produkty nie pochodzą z niedawno wylesionych terenów ani nie przyczyniły się do degradacji lasów.
Negocjacje w sprawie opóźnienia zmian zakończone sukcesem
Po skargach pochodzących od rządów krajów UE, Brazylii, Indonezji i wielu przedsiębiorców Komisja Europejska w październiku zaproponowała opóźnienie wprowadzenia w życie regulacji 2023/1115 dotyczącej obrotu produktami i usługami związanymi z wylesianiem i degradacją lasów. Rozporządzenie weszło w życie w czerwcu 2023 roku. Początkowo przedsiębiorcy mieli dostosować swoje działania do nowych przepisów w ciągu 18 miesięcy, jednak 4 grudnia bieżącego roku zostało osiągnięte porozumienie mówiące o opóźnieniu tego terminu o rok. Po przyjęciu wniosku ustawa zacznie obowiązywać 30 grudnia 2025 r. dla dużych i średnich przedsiębiorstw oraz 30 czerwca 2026 r. dla mikroprzedsiębiorstw i małych przedsiębiorstw. Negocjacji podlegały również zapisy rozporządzenia, w szczególności propozycja wprowadzenia “krajów niskiego ryzyka”, jak kraje UE, które miałyby być objęte mniej rygorystycznymi regulacjami. Ten postulat prawodawców UE został jednak odrzucony. Komisja zobowiązała się jednak ocenić, czy wymogi można uprościć dla krajów, które stosują zrównoważone praktyki zarządzania lasami, a także zaproponować klasyfikację ryzyka krajów.