- W sierpniu doszło do rekordowego eksportu sera z USA, głównie do Meksyku.
- We wrześniu zaobserwowano wzrost cen sera.
- W USA spadają krajowe zapasy sera i rośnie jego spożycie.
- Rządy największych krajów świata wspierają sektory mleczarskie dodatkowym finansowaniem.
Rosną ceny sera i jego eksport z USA
We wrześniu zaobserwowano wzrost cen sera w USA. Częściowo jest to spowodowane rekordowym eksportem w poprzednim miesiącu. W sierpniu z USA wyeksportowano 94 miliony funtów sera. Stanowi to wzrost o 15% w stosunku do zeszłego roku i o 5,5% w stosunku do lipca. Dużym importerem amerykańskiego sera jest Meksyk – w sierpniu do tego kraju trafiło 35 milionów funtów sera z USA. W kontekście cen sera warto wspomnieć także o tym, że krajowe zapasy są niższe niż w poprzednim roku, za to stale rośnie spożycie sera. Statystyczny Amerykanin spożywa bowiem 42 funtów tego produktu rocznie, co stanowi dwukrotność wartości z 1975 roku.
Jak zmieni się sytuacja na rynku sera i w sektorze mleczarskim?
Sytuacja na rynku nadal nie jest jednak stabilna – eksperci uważają, że zmiany trendów żywieniowych w przyszłości mogą doprowadzić nawet do nadpodaży sera na rynku. Produkcja mleka z roku na rok spada – nie tylko w USA, ale także w innych krajach, np. w Chinach. W sierpniu w porównaniu do roku poprzedniego chińska produkcja spadła o 4%. Spada również spożycie mleka. Chiński rząd w celu pobudzenia konsumpcji wprowadził politykę wsparcia dla rynku mleczarskiego, jednak może minąć trochę czasu, zanim regulacje te wpłyną w widoczny sposób na rynek.
Rząd USA również wspiera sektor mleczarski. Na początku października odbyły się targi World Dairy Expo, na których Departament Rolnictwa USA ogłosił przyznanie finansowania w wysokości 11 milionów dolarów na rzecz przemysłu mleczarskiego. Pieniądze zostaną przeznaczone na rzecz programu Dairy Business Innovation Initiatives (DBII), który ma na celu wspieranie innowacji, wzrostu i konkurencyjności sektora.