- Pod koniec lipca w zakładzie BASF w Niemczech doszło do pożaru, który uszkodził placówkę.
- Firma BASF ogłosiła wstrzymanie produkcji składników aromatycznych oraz prekursorów witaminy A, E i karotenoidów.
- Nie jest możliwe dokładne określenie daty ponownego wznowienia działalności zakładu, ale szacuje się, że do normalnego funkcjonowania wróci najwcześniej na początku 2025 roku.
- Zdarzenie wpłynęło na wahania rynkowe witaminy A i E oraz znaczny wzrost ich cen.
Pożar w zakładzie BASF wpłynął na produkcję składników aromatycznych i witamin
BASF, największe przedsiębiorstwo chemiczne na świecie, ogłosiło w tym miesiącu kłopoty z produkcją niektórych wyrobów na skutek pożaru zakładu w Ludwigshafen w Niemczech, do którego doszło 29 lipca. Pożar poprzedziła eksplozja, której przyczyny nie są znane. Zakład jest częścią BASF Nutrition & Health – segmentu firmy, którego zadaniem jest produkcja szerokiej gamy produktów związanych z żywieniem ludzi i zwierząt, wyrobów farmaceutycznych oraz składników aromatycznych i zapachowych. Obszarem działalności firmy jest Europa, Ameryka Północna oraz region Azji i Pacyfiku. Zakład w Ludwigshafen zajmuje się produkcją składników aromatycznych oraz prekursorów służących do wyrobu witaminy A, witaminy E i karotenoidów. Pożar zakładu nie jest pierwszym tego typu zdarzeniem w historii BASF – do podobnego doszło w 2017 roku w zakładzie w Ludwigshafen zajmującym się produkcją składników aromatycznych na bazie cytralu i izoprenolu.
Kiedy klienci mogą spodziewać się wznowienia produkcji?
Pożar doprowadził do uszkodzenia zakładu, w związku z czym produkcja została wstrzymana do odwołania, co wpłynęło na dostawy do klientów. Nie jest wiadome, kiedy zakład wznowi swoją działalność. Trwa ocena szkód, prace kontrolne, czyszczenie zakładu i naprawianie uszkodzeń. Wszelkie aktualizacje na temat prac nad przywróceniem funkcjonowania fabryki są zamieszczane na dedykowanej stronie internetowej. BASF jest także w ścisłym kontakcie z klientami, na których dostawy wpłynęło uszkodzenie zakładu. Wstępnie przewiduje się, że wybrane składniki aromatyczne mogą być dostępne już w październiku, a kolejne – w listopadzie. Witamina A, witamina E i karotenoidy będą dostępne najwcześniej w styczniu przyszłego roku. Kolejne kilka miesięcy zajmie uzupełnienie braków produkcji. Na rynku widoczna jest duża zmienność w zakresie dostępności i cen witamin A i E.
Polecany artykuł do przeczytania o właściwościach, korzyściach i zastosowaniu witaminy E