Olej Kokosowy w produkcji kosmetyków i suplementów diety – jak wykorzystać jego właściwości?

Autor
Joanna Sikorska
14.04.2023
9 min czytania
Olej Kokosowy w produkcji kosmetyków i suplementów diety – jak wykorzystać jego właściwości?
Esencja
Spis treści
  • Olej Kokosowy pochodzi z orzechów palmy kokosowej.
  • Ma właściwości antybakteryjne, regeneracyjne, nawilżające i antyoksydacyjne.
  • Olej Kokosowy jest stosowany w produkcji kosmetyków, gdzie jest dodawany do produktów do skóry i włosów.
  • Jest stabilny nawet w bardzo wysokich temperaturach, więc nadaje się do pieczenia i smażenia, a także w wytwarzaniu słodyczy.
  • Olej Kokosowy jest również wykorzystywany w produkcji suplementów diety.

Co to jest Olej Kokosowy?

Olej Kokosowy to olej roślinny, który pozyskuje się z orzechów palmy kokosowej, a dokładniej z jej twardego miąższu, czyli kopry. Tradycyjna metoda produkcji obejmuje gotowanie mleka kokosowego, aby odparować wodę i pozostawić czysty olej. Na skalę przemysłową jest on raczej uzyskiwany poprzez podgrzanie kopry i tłoczenie oleju.

Ze względu na swoją wyjątkową, jak na olej, konsystencję w temperaturze pokojowej, Olej Kokosowy nazywa się również masłem kokosowym. Określa się go też terminem tłuszcz kokosowy. Jak można wykorzystać go w przemyśle? Czytaj dalej, by się dowiedzieć! 

Olej Kokosowy – właściwości

Olej Kokosowy wyróżnia się tym, że zachowuje stałą konsystencję przy przechowywaniu w temperaturze pokojowej. Zaś powyżej 25°C jest przejrzystą cieczą o zapachu i smaku kokosa. Olej Kokosowy ma dużą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych, jest też źródłem witamin i minerałów.

Olej Kokosowy ma wiele właściwości prozdrowotnych oraz cech, które są wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Ma działanie:

  • antybakteryjne – kwas laurynowy, który stanowi prawie połowę zawartości oleju, zwalcza rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Dlatego Olej Kokosowy może być stosowany przy trądziku, zmniejsza stany zapalne i powstrzymuje bakterie wywołujące próchnicę;
  • regenerujące i nawilżające – Olej Kokosowy zawiera witaminę E, co pomaga skórze zachować wilgoć i zwiększyć produkcję Kolagenu;
  • antyoksydacyjne – zawiera antyoksydanty, które zwalczają wolne rodniki, co z kolei opóźnia starzenie się skóry;
  • wspomagające odchudzanie – trójglicerydy średniołańcuchowe wpływają na przyspieszenie metabolizmu, co prowadzi do zmniejszenia tkanki tłuszczowej.

 Olej Kokosowy zastosowania

Olej Kokosowy zastosowania

Olej Kokosowy jest stosowany w przemyśle spożywczym, ze względu na swój wyjątkowy smak, ale też dzięki temu, że może być stosowany w wysokich temperaturach. Poza tym, jest dodawany do dań wegetariańskich, jako zamiennik tłuszczów pochodzenia zwierzęcego.

Olej Kokosowy jest także szeroko stosowany w produkcji kosmetyków. Ze względu na swoje właściwości, jest dodawany do produktów pielęgnacyjnych do skóry i włosów. Co więcej, nadaje im wyjątkowy, kokosowy zapach.

W przemyśle farmaceutycznym również korzysta się z Oleju Kokosowego, do produkcji suplementów diety. Jest składnikiem kapsułek z witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach jako substancja wypełniająca. Olej Kokosowy jest także dodawany do preparatów, które poprawiają kondycję włosów i paznokci.

Olej Kokosowy w przemyśle spożywczym

Olej Kokosowy jest stabilny nawet w bardzo wysokich temperaturach, więc nadaje się do pieczenia i smażenia w przemyśle spożywczym. Jest też powszechnie stosowany w produkcji słodyczy, na przykład czekolad, gdzie może zastąpić tłuszcz kakaowy. Z kolei dodany do czekoladowych polew, sprawia, że są one bardziej chrupiące. Jest też wykorzystywany do pieczenia ciast i ciasteczek, gdyż stanowi doskonały zamiennik dla masła i innych olejów. Olej Kokosowy może być stosowany do smażenia chipsów, popcornu i innych przekąsek, dzięki swojej stabilności w wysokich temperaturach. Jest także składnikiem dressingów.

Chcesz dowiedzieć się więcej o olejach wykorzystywanych w przemyśle spożywczym? Zapoznaj się z naszym artykułem!

Olej Kokosowy zastosowanie w kosmetyce

Jak zostało już wspomniane, Olej Kokosowy ma wiele właściwości, które sprawiają, że jest szeroko wykorzystywany w przemyśle kosmetycznym. Doskonale nawilża i odżywia skórę i co więcej – spowalnia procesy starzeniowe. Dlatego można znaleźć go w składzie kremów nawilżających i przeciwzmarszczkowych, balsamów, płynów do kąpieli lub maseczek.

Ze względu na swoje działanie antybakteryjne, może być również stosowany w produkcji kosmetyków antytrądzikowych i zwalczających zaczerwienienie skóry.

Olej Kokosowy jest skutecznym środkiem do usuwania makijażu, w tym kosmetyków wodoodpornych. Dlatego dodaje się go do kosmetyków do demakijażu, może być łączony z innymi olejami, takimi jak olej rycynowy czy migdałowy.

W pielęgnacji włosów, Olej Kokosowy wykorzystuje się do produkcji szamponów i odżywek. Może pomóc nawilżyć i wzmocnić włosy, co pozwoli na ograniczenie wypadania i łamliwości. Ponadto, ze względu na swoje właściwości przeciwdrobnoustrojowe, Olej Kokosowy może być skutecznym sposobem na zapobieganie łupieżowi. Co więcej, na jego bazie produkuje się serum, które odżywia zniszczone końcówki włosów.

Olej Kokosowy jest także skutecznym środkiem w zwalczaniu próchnicy, więc jest dodawany do past do zębów. Co więcej, wykorzystuje się go w profesjonalnych studiach masażu – ma dobrą wchłanialność i zapewnia wysoki poziom nawilżenia. Poza tym działa relaksująco, ze względu na swój przyjemny kokosowy zapach, oraz łagodzi napięcie mięśni.

Dlaczego Foodcom?

Nasz zespół Wsparcia Sprzedaży pomaga naszym Partnerom Handlowym w sprawnym i efektywnym przeprowadzeniu transakcji handlowych, aby zapewnić najwyższą jakość usług dla wszystkich naszych Partnerów Handlowych. Nasz zespół logistyczny zadba o transport, a dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji.

Poznaj produkt „Olej Kokosowy”
Coconut Oil
0%

Zapisz się do newslettera by dowiedzieć się więcej o naszych produktach