- Susza i pożary w Brazylii zniszczyła dużą powierzchnię upraw trzciny cukrowej.
- Mówi się o ograniczeniu plonów i przedwczesnym zakończeniu sezonu, co może wpłynąć na dostępność cukru na eksport na początku przyszłego roku.
- Ceny cukru rosną – przewiduje się tygodniowy wzrost rzędu nawet 16%, co stanowi najwyższą wartość od 2008 roku.
- Wzrost cen cukru, kakao i kawy może wpłynąć na ceny artykułów spożywczych, szczególnie słodyczy.
Pożary w Brazylii niszczą uprawy trzciny cukrowej
Brazylia, czołowy producent cukru, w ostatnim czasie cierpi z powodu suszy i pożarów, które niszczą pola – w tym uprawy trzciny cukrowej. W całym kraju może to być nawet 450 tysięcy hektarów pól. W sierpniu rekordowa liczba pożarów dotknęła rejonu Sao Paulo, który jest kluczowy pod względem upraw w środkowo-południowej Brazylii. Już od października zeszłego roku plony uległy zmniejszeniu ze względu na nasilającą się suszę. Brak wilgoci i pożary uszkodziły rośliny aż do korzeni, co może zmusić producentów do ponownego sadzenia trzciny cukrowej lub ograniczenia zbiorów w nadchodzącym sezonie.
Już teraz przewiduje się, że słabe plony w tym sezonie zmuszą producentów do przedwczesnego jego zakończenia i wstrzymania przetwarzania trzciny cukrowej na cukier już z końcem października. Prognozy pogody nie przewidują nasilonych opadów, a nawet poprawa pogody w październiku prawdopodobnie nie spowodowałaby znacznych korzyści dla obecnych upraw.
Klęska pogodowa w Brazylii wpływa na światowe ceny cukru
Zmiany cen w gospodarstwach potrzebują czasu, by dać odzwierciedlenie w cenach artykułów dostępnych w sklepach. Zjawiska pogodowe w Brazylii sprawiły jednak, że prognozy dotyczące produkcji cukru znacznie się obniżyły, wpływając na ceny cukru w kontraktach terminowych. Istnieje też perspektywa ograniczenia globalnej dostępności cukru przeznaczonego na eksport przynajmniej w pierwszym kwartale 2025 roku.
Ostatni wzrost cen stawia cukier na drodze do szóstego z rzędu rocznego wzrostu, co wywiera nasiloną presję na producentach żywności. W tym tygodniu cena cukru w kontraktach terminowych może wzrosnąć nawet o 16%, co stanowiłoby najwyższy tygodniowy wzrost od czerwca 2008 roku. Skok cen cukru zbiega się w czasie ze wzrostem cen innych artykułów spożywczych, takich jak kawa czy kakao, co może wpłynąć na ceny deserów i słodyczy.