- Presja cenowa benzoesanu sodu jest związana m.in. z wyższymi cenami surowców, z których jest produkowany.
- Niedawne tygodniowe święto w Chinach spowodowało niedobór benzoesanu sodu ze względu na wstrzymaną produkcję surowca.
- Zakłócenia łańcuchów dostaw są spowodowane nie tylko niedoborem surowca, ale także strajkami pracowników portów w USA i sytuację geopolityczną w regionie Morza Czerwonego.
- Analitycy rynku uważają, że w nadchodzących kwartałach może dojść do wzrostu cen benzoesanu sodu, a normalizacja tej sytuacji zajmie przynajmniej kilka miesięcy.
Zakłócenia łańcuchów dostaw przyczyną możliwego wzrostu cen
Światowy rynek benzoesanu sodu znajduje się obecnie w obliczu presji cenowej w związku z zakłóceniami w łańcuchu dostaw na głównych szlakach produkcyjnych i transportowych. Według ekspertów ceny surowca mogą w najbliższych kwartałach zauważalnie wzrosnąć. Ceny surowców są wysokie, szczególnie jeśli chodzi o kwas benzoesowy na rynkach azjatyckich. Różnice w poziomie zapasów surowca spowodowały niespójności cenowe pomiędzy producentami. Dostawcy starają się natomiast równoważyć presję cenową z nadal wysokim popytem na benzoesan sodu, dobierając odpowiednie ceny. Poza wahaniem cen i zapasów, również wiele wydarzeń na scenie międzynarodowej miało w ostatnim czasie wpływ na produkcję i dystrybucję benzoesanu sodu.
Polecamy przeczytać artykuł, który przedstawia interesujące informacje : Zastosowanie Benzoesanu Sodu w przemyśle spożywczym i kosmetycznym
Jakie wydarzenia miały na to wpływ?
W ostatnim czasie rynek benzoesanu sodu ucierpiał głównie ze względu na siedmiodniowe chińskie święto narodowe. Wiodący na świecie producent benzoesanu sodu wstrzymał na ten czas produkcję, co wpłynęło na znacznie ograniczenie dostaw do krajów importujących. Wielu dostawców zauważyło chwilowy deficyt, zwiększając cenę surowca. Efekty chińskiego święta był odczuwalne szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie dostawy benzoesanu sodu zostały dodatkowo zakłócone przez strajk pracowników portowych. W Europie natomiast zakłócenia dotykają szlaków żeglugowych, a przyczyną są napięcia geopolityczne w regionie Morza Czerwonego i ataki na statki handlowe zmuszające przewoźników do obierania dłuższych, alternatywnych tras. Na całym świecie wzrósł nie tylko czas transportu benzoesanu sodu, ale także jego koszt. Normalizacja nierównowagi dotyczącej podaży i popytu może zająć kilka miesięcy.