Global Report: Masło 2023

Autor
Joanna Sikorska
27.10.2023
8 min czytania
Global Report: Masło 2023
Esencja
Spis treści
  • Wartość rynku Masła szacuje się na 46,8 mld USD w 2023 r., przy CAGR na poziomie 3,8% w ciągu najbliższych 10 lat.
  • W I kwartale początkowy brak zainteresowania doprowadził do spadku cen, ale gwałtowny wzrost popytu w lutym doprowadził do późniejszego ich wzrostu.
  • Po Wielkanocy ceny pozostały stabilne, ponieważ producenci oparli się obniżkom cen pomimo wysokiej dostępności.
  • W okresie świątecznym ceny spadły ze względu na wysokie zapasy Masła i mniejszą aktywność kupujących, ale we wrześniu odnotowano zauważalny wzrost cen.

Analiza rynku Masła

Oczekuje się, że rynek Masła osiągnie wartość 46,8 mld USD w 2023 r., przy prognozowanym CAGR na poziomie 3,8% w ciągu najbliższych 10 lat. Popyt na Masło wzrósł ze względu na jego szerokie zastosowanie w wielu produktach spożywczych na całym świecie. Jednocześnie globalna ekspansja kawiarni i restauracji przyczyniła się do wzrostu sprzedaży Masła.

Należy jednak zauważyć, że rynek Masła jest bardzo dynamiczny, a sytuacja zmienia się z tygodnia na tydzień. Na ceny wpływa sytuacja na rynku Śmietany, z której produkowane jest Masło. Ponadto pewną rolę odgrywają również wahania sezonowe. Przed wakacjami popyt wzrasta, ponieważ zwiększa się wtedy produkcja wyrobów piekarniczych. Z kolei podczas wakacji wielu kupujących wyjeżdża i popyt spada.

Rynek Masła w 2023 r.

Według danych Unii Europejskiej największymi eksporterami Masła do krajów UE w okresie styczeń-maj 2023 r. były Holandia, Niemcy i Irlandia, natomiast największymi eksporterami do krajów spoza UE były Irlandia, Francja i Holandia. Największymi importerami spoza UE były USA, Wielka Brytania i Chiny. Co więcej, w okresie od stycznia do maja 2023 r. europejski import z krajów trzecich wzrósł o 17%, wykazując znaczny wzrost w porównaniu z rokiem 2022. W tym samym okresie eksport Masła do krajów trzecich odnotował godny uwagi wzrost o 9% w porównaniu do 2022 roku.

Na początku 2023 r. rynek Masła stanął w obliczu spadku cen z powodu niskiego początkowego zainteresowania, które przerodziło się w rok charakteryzujący się dynamicznymi zmianami popytu i wpływami sezonowymi. Ceny wahały się między szczytami na poziomie 5200 EUR/MT a dołkami na poziomie 4100 EUR/MT (dla EXW Europa Środkowa). Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozwijała się sytuacja w poszczególnych kwartałach.

Q1

Na początku 2023 r. na rynku nie było dużego zainteresowania Masłem, niewiele zapytań, więc cena zaczęła spadać – z poziomu 4750 – 5100 EUR/MT do 4100 – 4400 EUR/MT. Producenci Masła twierdzili, że cięcia poszły za daleko, choć w sektorze detalicznym obniżek nie było widać.

W lutym sytuacja uległa zmianie, ponieważ nastąpił znaczny wzrost popytu na Tłuszcze, zwłaszcza ze strony sektora detalicznego, ale przeniósł się on na innych nabywców. Każdego dnia obserwowaliśmy wzrost cen. Kupujący zaakceptowali nawet cenę zaczynającą się od 5 za i Q2, i Q3 łącznie.

W marcu cena Masła podlegała wahaniom, zaczynając od 4600-4850 EUR/MT 7 marca i stopniowo spadając do 4500-4600 EUR/MT do 28 marca. Wynikało to głównie z faktu, że w miarę zbliżania się Wielkanocy, ceny spadały, ponieważ większość kupujących już zabezpieczyła swoje zapotrzebowanie. Pojawiły się obawy, czy niższe ceny utrzymają się dla producentów, ponieważ skarżyli się oni, że ceny te są poniżej ich kosztów produkcji.

Q2

Po świętach wielkanocnych niektórzy kupujący odłożyli zakupy w nadziei na spadek cen. Ale chociaż Śmietana stała się tańsza, producenci Masła oparli się obniżeniu cen, uniemożliwiając znaczną sprzedaż.

W maju zaobserwowaliśmy duży popyt na Masło, co spotkało się z jego wysoką dostępnością. Pod koniec maja nastąpił znaczny wzrost cen Śmietany, co doprowadziło do wzrostu notowanych cen Masła. Podpisano też wtedy pierwsze kontrakty na I kwartał 2024 r., a ceny osiągnęły poziom 4750 – 4900 EUR/MT.

W czerwcu obserwowaliśmy głównie zakupy na IV kwartał 2023 r. i I kwartał 2024 r. oraz zmniejszoną aktywność krótkoterminową. Pomimo wysokich temperatur ceny pozostały dość stabilne – wszystko dzięki dużym zapasom produktu w chłodniach. Ceny Masła nieznacznie spadły pod koniec czerwca, ponieważ popyt kupujących został zaspokojony w poprzednich tygodniach. Wraz ze zbliżającymi się wakacjami nastąpiło spowolnienie aktywności rynkowej.

Q3

W czerwcu mogliśmy zaobserwować ponowny spadek cen. Było to związane z faktem, że na rynku było dużo Śmietany, magazyny były wypełnione Masłem, ale nie było zbyt wielu kupujących, w końcu niektórzy z nich wyjechali na wakacje. W lipcu na rynku i w magazynach nadal było dużo Masła, ale producenci nadal zmagali się z brakiem popytu. Ceny osiągnęły poziom 4150 – 4400 EUR/MT.

We wrześniu sytuacja wreszcie zaczęła się zmieniać. Po wakacjach wzrósł popyt na Masło, zwłaszcza w kostkach. Jednak Masło w blokach nadal czekało na korzystny rynek. Pod koniec września ceny Masła osiągnęły poziom 4750-5050 EUR/MT, wykazując wyraźny trend wzrostowy porównywalny z trendem cen Sera. Ten zsynchronizowany wzrost podkreślił znaczącą transformację na rynku mleczarskim, ponieważ w końcu zobaczyliśmy zauważalne wzrosty cen.

Q4

IV kwartał niedawno się rozpoczął, ale już widzimy, że cena Masła nadal rośnie. Europejskie ceny Masła nadal rosły w drugiej połowie października, napędzane silnym popytem detalicznym w oczekiwaniu na nadchodzące jesienne i zimowe wakacje. Utrzymująca się niepewność na rynku rodzi pytanie, czy trend ten utrzyma się w ostatnich miesiącach 2023 roku.

Globalne Raporty Foodcom S.A.

Chcesz wiedzieć, co będzie dalej z Masłem? Odkryj najnowsze trendy i spostrzeżenia, które będą kształtować ostatnie miesiące 2023 roku. Odwiedź naszego bloga, ponieważ regularnie aktualizujemy nasze Globalne Raporty. Bądź na bieżąco z Foodcom S.A.

Poznaj produkt „Masło Słodkie Extra”
Unsalted Sweet Cream Butter
5650 EUR
0.89%

Zapisz się do naszego Newslettera i wyprzedź swoją konkurencję.