- W Chinach notowane są rekordowe upały sięgające 40 stopni.
- Zarówno wiosna, jak i lato w tym kraju obfitowało w tym roku w upały.
- Wysokie temperatury powodują uszkodzenie wczesnych upraw ryżu, a także zbóż, kukurydzy, bawełny i soi.
- Problem dotyczy zarówno Chin, jak i innych krajów, w tym Japonii.
Sytuacja pogodowa a zbiory ryżu w Chinach
W tym roku Chiny doświadczyły najcieplejszej wiosny od 1961 r., po której nastąpił najgorętszy maj i tygodnie suszy w centralnym regionie rolniczym. Ekstremalne upały na początku sierpnia nawiedziły wiele obszarów Chin, w których temperatury przekraczają nawet 40 stopni Celsjusza. Ma to ogromne skutki nie tylko dla metropolii, w których gwałtownie wzrasta zapotrzebowanie na prąd i obciążenie sieci elektrycznych, ale też na tereny wiejskie i rolnicze.
Konieczne jest zwiększone nawadnianie pól, co jednak nie zawsze zapobiega zniszczeniu upraw. Upał nawiedził w szczególności takie prowincje, jak Hubei, Hunan, Jiangxi, Anhui i Zhejiang, przy czym obecnie najbardziej wpływa na wczesne uprawy ryżu. Problemy z uprawami ryżu dotyczą nie tylko Chin, ale także Japonii, która cierpi na skutek zwiększonego popytu na ryż, niedoborów produkcji i wysokich cen. Spadła również jakość ryżu z powodu ogólnokrajowej fali upałów i suszy wpływającej na plony.
Rekordowe upały w Chinach
Już na początku lipca chińskie biuro meteorologiczne (CMA) ostrzegało, że w najbliższych tygodniach oraz miesiącach mogą wystąpić przedłużające się fale upałów, szczególnie w centralnych, południowych i wschodnich obszarach kraju, a także w północno-zachodnim rejonie Xinjiang. Tak ekstremalne warunki pogodowe mogą zagrażać produkcji żywności, szczególnie w kontekście wpływu na uprawy ryżu i bawełny. Upały zniszczyły także uprawy zboża na północnym zachodzie i wschodzie kraju, zmuszając rolników do opóźnienia sadzenia kukurydzy. Jest to drugie z rzędu lato ekstremalnych upałów w Chinach. W niektórych rejonach przewiduje się temperatury o 1,7-2,8 stopni wyższe niż średnia dla danego okresu roku. Zmiany klimatu mogą skutkować także występowaniem nieprzewidzianych ulewnych deszczy. Ulewy zniszczyły m.in. uprawy soi i ryżu w kilku regionach Chin.