- Wybrzeże Kości Słoniowej, podobnie jak Ghana, podnosi ceny skupu kakao na przyszły sezon.
- Podwyżka wyniesie 20%, nieznacznie przebijając ofertę Ghany.
- Celem wzrostu cen skupu jest głównie zapobieganie przemytowi i polepszenie sytuacji rolników, którzy jednak uważają, że podwyżka powinna być większa.
- Cena kakao nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, co przyczyniło się do wzrostu cen czekolady i zmniejszenia popytu na produkty czekoladowe.
Podwyżka cen kakao dla rolników na Wybrzeżu Kości Słoniowej
W zeszłym miesiącu Ghana zdecydowała się na podwyższenie cen, z jakimi kakao skupowane jest od rolników. Wybrzeże Kości Słoniowej, największy światowy producent kakao, ogłosiło właśnie podobną inicjatywę. Kobenan Kouassi Adjoumani, minister rolnictwa kraju, 30 września wydał oświadczenie o podniesieniu cen o 20% – z 1500 do 1800 franków CFA za kilogram kakao. Podwyżka obowiązuje od 1 października. Proponowana cena w przeliczeniu wynosi 3060 dolarów za tonę, co nieznacznie przebija stawkę oferowaną przez Ghanę – 3039 dolarów. Producenci z Wybrzeża Kości Słoniowej twierdzą jednak, że nie jest to wystarczająco duży wzrost. Według nich cena skupu powinna wynosić co najmniej 5000 franków CFA za kilogram, co stanowiłoby 60% ceny CIF – czyli obowiązującej na granicy krajów importujących, obejmującej ubezpieczenie i fracht.
Skąd wzrosty cen skupu kakao?
Oba kraje – Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana – są największymi światowymi producentami kakao, dostarczając łącznie ok. 60% globalnej produkcji tego surowca. Współpraca państw związana z modulacją cen skupu surowca ma na celu ustabilizowanie rynku kakao, ograniczenie przemytu i nielegalnego eksportu. Niskie ceny skupu kakao będące skutkiem rządowo kontrolowanych mechanizmów cenowych spowodowały bowiem, że rolnicy w Ghanie i Wybrzeżu Kości Słoniowej nie odnieśli zbyt wielu korzyści z tegorocznych podwyżek cen. Inne kraje, jak Liberia czy Gwinea, oferują korzystniejsze stawki skupu kakao, co doprowadziło do rozwinięcia przemytu.
Przypomnijmy, że trudna sytuacja na rynku kakao spowodowana jest trzecim z kolei rokiem niskich plonów – w Afryce Zachodniej niższych o 25% – które spowodowane są w szczególności niekorzystnymi warunkami pogodowymi, chorobami i niedoborem środków rolniczych. Czynniki te doprowadziły do rekordowego wzrostu cen na początku sezonu – nawet ponad 12000 dolarów – które nie miały odbicia w cenach skupu kakao od rolników. Obecnie ceny kakao spadły, ale nadal utrzymują się na wysokim poziomie niecałych 8000 dolarów. Rynek globalny wciąż pozostaje w deficycie, z prognozami jedynie niewielkiej nadwyżki produkcji kakao w przyszłym sezonie. Odnotowano natomiast delikatny wzrost produkcji i eksportu kakao z Kamerunu i Nigerii, zwiększenie przemiału kakao w Europie, a także spadek popytu na coraz droższą czekoladę, co przeciwdziała wzrostowi cen kakao.