- Od dwóch lat Indie cierpią z powodu rekordowo niskich plonów trzciny cukrowej i obniżonej produkcji cukru.
- Przyczyną jest głównie susza. W tym roku wysokie opady dały korzystne warunki do sadzenia upraw na przyszły rok.
- Rolnicy zwiększają powierzchnie upraw, co może przyczynić się do rekordowej produkcji cukru w Indiach.
- Mówi się o zniesieniu zakazu eksportu cukru, co poprawi sytuację tego surowca na rynku światowym.
Pojawiają się nadzieje na większą produkcję cukru w Indiach
Rolnicy w Indiach są w trakcie sadzenia trzciny cukrowej na kolejny rok. Warunki są bardzo dobre – w zeszłym roku susza ograniczała akcje sadzenia trzciny, natomiast obecnie obfite opady monsunowe sprawiły, że wody jest pod dostatkiem. Zbiorniki gromadzące wodę do nawadniania upraw są zapełnione w dużo większym stopniu, niż w zeszłym roku, a niektóre są nawet pełne. Deszczu w rejonach produkujących połowę cukru w Indiach było więcej o 39% w stosunku do średniej.
Sytuacja ta oraz spadające ceny alternatywnych upraw, jak soja czy bawełna, zachęcają rolników do zwiększania obszarów upraw trzciny cukrowej, co ma się przyczynić do odbicia produkcji, która od 2 lat jest na bardzo niskim poziomie – w zeszłym roku Indie wyprodukowały 31,9 mln ton, w bieżącym sezonie natomiast będzie to ok. 28 mln ton, przy czym roczne spożycie cukru w Indiach wynosi 29,6 mln ton.
Zakaz eksportu cukru – czy zostanie zniesiony?
Indie przez 5 lat były drugim co do wielkości plonu producentem cukru na świecie, który eksportował średnio 6,8 mln ton tego surowca do takich krajów, jak Indonezja, Bangladesz czy Zjednoczone Emiraty Arabskie. W ostatnich dwóch latach obniżenie plonów trzciny cukrowej na skutek braku deszczu doprowadziło jednak do niedoboru tego surowca.
Dwa lata temu rząd Indii wprowadził zakaz eksportu cukru poza granice kraju. Przewiduje się jednak rychłą zmianę tego stanu – w przyszłym roku, gdy prognozy mówią o rekordowych ilościach zbiorów, zakaz może zostać zniesiony. Przyczyniłoby się to do ograniczenia światowych cen cukru, szczególnie w okresie, gdy oczekuje się mniejszych dostaw cukru z Brazylii, gdzie susza ograniczyła plony. Prognozy mówią o możliwym eksporcie rzędu 3-5 mln ton, przy założeniu korzystnej pogody i braku inwazji szkodników.