Co to jest Tryptofan? Właściwości Tryptofanu i zastosowanie w żywieniu zwierząt

Autor Martyna Kaniewska
Czas czytania 7 minut
Data publikacji 02 grudnia 2022

Tryptofan jest surowcem otrzymywanym w procesie fermentacji. Jest kluczowym czynnikiem w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego i odpornościowego zwierząt. Choć jego ceny osiągają wysoki poziom w porównaniu z innymi produktami z tej kategorii, cieszy się on dużym zainteresowaniem jako substancja niezbędna do sprawnego funkcjonowania organizmu. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym produkcie? W takim razie koniecznie czytaj dalej!

Tryptofan – właściwości

Substancja otrzymywana w wyniku fermentacji surowców wspiera prawidłowe funkcjonowanie funkcji rozrodczych w organizmie. Wpływa pozytywnie na układ nerwowy i umożliwia obniżenie poziomu stresu. Tryptofan występuje zazwyczaj w postaci bezbarwnego lub żółto-białego krystalicznego proszku. Okres przydatności Tryptofanu do spożycia wynosi 3 lata. Aby zoptymalizować okres przydatności do spożycia, produkt należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Tryptofan oferowany przez Foodcom S.A. można kupić w opakowaniach po 10 kg lub 20 kg.

Tryptofan jest prekursorem serotoniny, która jest znana jako hormon szczęścia. Serotonina jest ważnym neuroprzekaźnikiem, który reguluje wiele funkcji ludzkiego organizmu. Oprócz pozytywnego wpływu na nastrój, bierze udział w procesach uczenia się, wpływa między innymi na pracę przewodu pokarmowego i uczucie głodu.

Tryptofan jest również prekursorem melatoniny – hormonu regulującego fizjologiczny sen. Melatonina jest hormonem niezbędnym do utrzymania prawidłowych rytmów dobowych, proporcji snu oraz czuwania. Niedobór melatoniny, najczęściej występujący po 50 roku życia, powoduje obniżenie jakości snu, częstsze przebudzenia, skrócenie czasu trwania snu i bezsenność.

Niedobór Tryptofanu w organizmie może mieć poważne konsekwencje i powodować m.in. obniżony nastrój, zaburzenia snu, czynnościowe zaburzenia jelitowe, problemy z koncentracją i pamięcią.

Zastosowania tryptofanu

Zastosowania Tryptofanu

Tryptofan jest zdecydowanie jedną z najważniejszych substancji stosowanych w żywieniu zwierząt. Surowiec ten dodawany jest do premiksów paszowych w celu utrzymania pożądanej zawartości Tryptofanu, którego może brakować w innych źródłach białka, takich jak soja czy rzepak. Pasze z dodatkiem Tryptofanu są najczęściej stosowane przez hodowców drobiu, trzody chlewnej i bydła.

Tryptofan jest wykorzystywany nie tylko w żywieniu zwierząt. Substancja ta odgrywa również kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia człowieka, gdyż jest niezbędna do wzrostu, a także służy jako prekursor wielu związków bioaktywnych. Zaliczana jest do aminokwasów egzogennych, co oznacza że jest to aminokwas, którego organizm ludzki nie potrafi samodzielnie wytworzyć i musi być dostarczany poprzez dietę. Jako aminokwas występuje w przyrodzie głównie w produktach białkowych – zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych. Tryptofan występuje przede wszystkim w pestkach dyni i słonecznika, nasionach sezamu, nasionach chia, nasionach lnu, bananach, kakao, jajach, serach żółtych oraz produktach mięsnych i sojowych. Jego niekwestionowaną zaletą jest wysoka wchłanialność z pożywienia. 

Jeśli chodzi o suplementację Tryptofanu w diecie przez ludzi, substancja ta najczęściej zawarta jest w preparatach wieloskładnikowych, ale są też produkty zawierające tylko ten aminokwas. W tabletkach Tryptofan często łączony jest z melatoniną i witaminą B6. Główne kategorie suplementów zawierających Tryptofan to te, które poprawiają nastrój, wspomagają sen i regulują rytmy dobowe, a także wpływają pozytywnie na układ nerwowy. Tryptofan jest również powszechnie stosowany w suplementach diety dla sportowców.

Jak zamówić Tryptofan?

Jesteś zainteresowany zakupem Tryptofanu? W takim razie trafiłeś we właściwe miejsce! Skontaktuj się z nami, wysyłając wiadomość. Nasi specjaliści od handlu B2B skontaktują się z Tobą w przeciągu godziny od wysłania zapytania w godzinach pracy biura. Przekażemy Ci informacje dotyczące produktu, jego pochodzenia, ceny i sposobu dostawy. Pomożemy również dokonać decyzji co do wyboru konkretnego produktu przedstawiając jego przemysłowe zastosowania. Jako specjaliści od sprzedaży hurtowej będziemy w stanie zapewnić obsługę na wysokim poziomie z transparentnymi zasadami handlu. Z nami wszystkie transakcje handlowe przebiegają płynnie!

 

Powiązane artykuły

Szukasz najlepszych ofert?

Jesteś we właściwym miejscu! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o naszych produktach lub zostać partnerem biznesowym, daj nam znać!