Ceny kawy nie przestają rosnąć, osiągając rekordowe wartości [World News]

Autor
Foodcom Experts
02.10.2024
2 min czytania
Ceny kawy nie przestają rosnąć, osiągając rekordowe wartości [World News]
Esencja
Spis treści
  • Kawa osiągnęła najwyższą cenę od 2011 roku.
  • Stały wzrost cen kawy obserwuje się od końca 2023 roku.
  • Powodem są głównie zmiany klimatyczne, szczególnie sytuacja pogodowa w Brazylii i Wietnamie.
  • Światowy popyt na kawę rośnie.

Jak wygląda rynek kawy na początku października?

Ceny kawy od końca zeszłego roku stale rosną – przewiduje się, że do końca roku mogą wzrosnąć nawet o 20-30%. Obecna cena kawy arabica 26 września osiągnęła najwyższą wartość od 2011 roku – 2,75$ za funt. Rok temu arabiki wynosiła ona 1,45$. Ceny robusty również znacznie wzrosły – w ciągu roku ponad dwukrotnie.

W wielu palarniach kawy także można zauważyć wzrosty cen, jednak nie obserwuje się zmniejszenia popytu wśród klientów końcowych. Wręcz przeciwnie – popyt rośnie, konsumenci coraz częściej odwiedzają kawiarnie, a rynek kawy wzrasta o 10-20% rocznie. Obecny wzrost cen nie jest jednak jeszcze mocno odczuwalny przez klienta końcowego.

Dlaczego ceny kawy rosną?

Wahania na rynku kawy widoczne były zawsze, jednak od dłuższego czasu obserwujemy wyraźny trend wzrostowy dla tego surowca. Powodem wyższych cen kawy są różne czynniki – problemy z siłą roboczą, choroby i szkodniki kawowca oraz zmiany klimatyczne.

Przyczyną wzrostu cen, który obserwujemy aktualnie, jest w dużej mierze susza w Brazylii, która jest kluczowym dostawcą światowej arabiki. Szacuje się, że w niektórych rejonach jest to najbardziej sucha pogoda od 1981 roku, czego przyczyną są nie tylko zmiany klimatyczne, ale także wycinanie lasów na terenach Brazylii. Na ceny robusty natomiast duży wpływ ma sytuacja pogodowa w Wietnamie, gdzie panują tajfuny, a przy tym również brakuje deszczu.

Przewiduje się, że w przyszłym roku, jeśli warunki pogodowe w krajach produkujących kawę się poprawią, ceny kawy mogą spaść lub pozostać na stałym poziomie. Mimo, iż nie przewiduje się tak ekstremalnych warunków w przyszłym sezonie, regiony Pasu Kawowego są najbardziej narażone na zmianę klimatu, cierpiąc na wysokie temperatury, nieregularne opady i przedłużające się susze. Można zakładać, iż ziaren będzie mniej, a ich jakość będzie niższa. Do 2050 roku możemy stracić nawet 50% ziemi nadającej się do uprawy kawy. Długoterminowo, biorąc pod uwagę wzrost popytu na kawę, może się to przyczynić do dalszych wzrostów jej cen.