- Kazeina Kwaśna jest najważniejszym białkiem mleka.
- Kazeina jest emulgatorem, ale jest również dodatkiem odżywczym.
- Jest szeroko wykorzystywana w rożnych branżach, ale najczęściej jest stosowana w przemyśle spożywczym.
Co to jest Kazeina Kwaśna?
Kazeina jest produkowana z pasteryzowanego odtłuszczonego mleka. Występuje w większości mleka ssaków, ale jest szczególnie bogata w mleku owiec i bawołów. Z kolei mleko ludzkie ma szczególnie niską zawartość Kazeiny. Nazwa Kazeina pochodzi od łacińskiego słowa ’caseus’, które oznacza ser.
Kiedy Kazeina jest wytwarzana przy użyciu kwasów, nazywa się ją Kazeiną Kwaśną albo Kwasową. Kazeina Kwaśna powstaje w wyniku koagulacji mleka Kwasem Solnym. W ten sposób powstaje twaróg, który jest oddzielany, a następnie wymyty z białek serwatkowych w celu oczyszczenia produktu końcowego. Później jest on zagęszczany, mielony i suszony.
Kazeina jest najważniejszym białkiem mleka i stanowi około trzech czwartych wszystkich białek mleka. Kazeina należy do fosfoprotein i glikoprotein. Jest zatem zbudowana w taki sposób, że reszty cukrowe i fosforanowe są włączone do łańcucha białkowego. Kazeina Kwaśna ma różne zastosowania przemysłowe. Chcesz wiedzieć, do czego jest wykorzystywana? W takim razie koniecznie czytaj dalej!
Rodzaje Kazein
Kazeina Kwaśna nie jest jedynym rodzajem Kazeiny, jaki istnieje. Kluczowe znaczenie dla jej klasyfikacji ma zastosowana metoda koagulacji. Kazeina stosowana w przemyśle ma następujące formy:
- Kazeina Kwaśna – powstaje w wyniku koagulacji mleka do kwasowości czynnej odpowiadającej punktowi izoelektrycznemu Kazeiny, czyli pH około 4,6. W procesie tym wykorzystywane są kwasy. Produkt końcowy – Kazeina Kwaśna – jest zagęszczony, zmielony i wysuszony i ma średnio 88% białka.
- Kazeina Podpuszczkowa – może być również nazywana Kazeiną Enzymatyczną, ponieważ powstaje w wyniku obróbki mleka preparatami zawierającymi enzymy proteolityczne, np. preparatami podpuszczkowymi. Później skrzep jest poddawany obróbce, czyli serwatka jest oddzielana od masy i kilkakrotnie przemywana, aby pozbyć się niepożądanych składników. Powstała masa jest mielona i suszona w celu uzyskania produktu końcowego. Kazeina Podpuszczkowa ma około 82% białka.
Istnieją również sole kazeinowe, które nazywane są kazeinianami. Otrzymuje się je wyłącznie z Kazeiny Kwaśnej poprzez modyfikację jej związkami alkalicznymi. Wyróżnia się kazeinian sodu, kazeinian wapnia lub kazeinian potasu.
Właściwości Kazeiny Kwaśnej
Kazeina Kwaśna występuje w postaci proszku o jasnej barwie i neutralnym smaku oraz zapachu. Posiada wiele właściwości, które mogą być wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Kazeina Kwaśna posiada zarówno właściwości funkcjonalne jak i odżywcze. Działa jako emulgator, poprawia teksturę i wspomaga zatrzymywanie wody. Kiedy Kazeina Kwaśna jest dodawana do produktu końcowego, poprawia jego teksturę i pozwala uzyskać stabilny i stały smak.
Kazeina Kwaśna składa się z niektórych Aminokwasów, więc może być również składnikiem odżywczym w żywności. Kazeina Kwaśna charakteryzuje się też stabilnością termiczną. Okres przydatności do spożycia Kazeiny Kwaśnej wynosi 12 miesięcy. Aby w pełni wykorzystać właściwości Kazeiny Kwaśnej, kluczowe jest odpowiednie przechowywanie produktu – worki powinny być składowane w czystym, suchym magazynie w temperaturze nie wyższej niż 25°C i wilgotności względnej nie wyższej niż 65%.
Kazeina Kwaśna nie jest szkodliwa dla zdrowia człowieka i nie powoduje żadnych negatywnych skutków. Należy jednak zaznaczyć, że niewielka część populacji może być uczulona na Kazeinę, co w praktyce oznacza, że ich organizm nie jest w stanie rozłożyć białek Kazeiny. Takie alergie są bardzo częste wśród małych dzieci.
Kazeina Kwaśna – zastosowania
Ze względu na swoje właściwości odżywcze i funkcjonalne, Kazeina Kwaśna znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Można ją spotkać w produkcji serów topionych – gdzie wykorzystywana jest ze względu na swoją termostabilność. Jest również emulgatorem i wpływa na teksturę serów analogowych, pieczywa dietetycznego, napojów, zabielaczy do kawy, produktów mięsnych czy dietetycznych.
Kazeina Kwaśna jest wykorzystywana nie tylko w przemyśle spożywczym. Innym powszechnym zastosowaniem tego surowca jest użycie jej jako składnika klejów na bazie Kazeiny. Powstają one poprzez zmieszanie Kazeiny z zasadami, czasem z dodatkiem konserwantów. Klej taki szybko staje się cienki wraz ze wzrostem temperatury, dlatego najczęściej stosuje się go do produkcji etykiet na słoiki i butelki. Jest również popularny w obróbce drewna.
Kazeina Kwaśna wykorzystywana jest także w budownictwie lub przy produkcji papieru i farb, można ją znaleźć również w kosmetykach, batonach odżywczych i napojach dla sportowców.
Nie ulega wątpliwości, że Kazeina Kwaśna ma liczne zastosowania i jest przydatna w wielu branżach. Może również pobudzić Twój biznes! Wypełnij formularz i skontaktuj się z naszymi Handlowcami!
Dlaczego Foodcom?
Nasz zespół Wsparcia Sprzedaży pomaga naszym Partnerom Handlowym w sprawnym i efektywnym przeprowadzeniu transakcji handlowych, aby zapewnić najwyższą jakość usług dla wszystkich naszych Partnerów Handlowych. Nasz zespół logistyczny zadba o transport, a dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji.