- Niezależne od siebie stowarzyszenia przewidują wzrost produkcji cukru w Europie.
- Przyczyną jest wzrost powierzchni przeznaczonych pod uprawę buraków cukrowych spowodowany ich wysoką ceną skupu, a także korzystne warunki pogodowe.
- Jednym z liderów produkcji cukru mają być Niemcy.
- Ostateczne przewidywania zależą od warunków pogodowych i ekonomicznych w przyszłym sezonie.
Przewidywany wzrost produkcji cukru w Europie
Najnowsze prognozy Departamentu Rolnictwa USA (USDA) przewidują, że w rozpoczynającym się sezonie 2024/2025 produkcja cukru pochodzącego z buraków wzrośnie w Unii Europejskiej o 4%. Do takich wniosków doszła również Komisja Europejska, która zrewidowała swoje szacunki w górę – o 2% od sierpnia. Przyczyną jest zwiększenie powierzchni zasiewów buraka cukrowego o 6% w odpowiedzi na rosnące ceny cukru. Produkcja w przyszłym sezonie ma wynieść 15,4 mln ton cukru w samej Unii Europejskiej i 18,2 mln ton łącznie z Wielką Brytanią.
Niemieckie stowarzyszenie przemysłu cukrowniczego WVZ przewiduje, że w samych Niemczech produkcja cukru z buraków wzrośnie do 4,95 mln ton, czyli o 17% w stosunku do poprzedniego sezonu. Najnowsze prognozy w stosunku do wrześniowych przewidywań, które mówiły o wzroście 14%, są więc jeszcze bardziej optymistyczne.
Konsumpcja cukru w UE powinna utrzymać się na poziomie 16,5 mln ton, przewiduje się natomiast spadek eksportu i wzrost importu. Prognozowany eksport ma wynieść 1,1 mln ton, a import – 2,4 mln ton, przy czym głównym krajem dostarczającym cukier do UE będzie Ukraina.
Warunki pogodowe a prognozy dotyczące cukru
Dynamiczna sytuacja pogodowa w tym roku mocno komplikuje zbiory i zasiewy upraw, co dotyczy również buraków cukrowych. Długotrwałe opady deszczu w Belgii, Francji i Czechach spowodowały opóźnienie siewu, natomiast susza w innych krajach, np. Węgrzech, wpłynęła na sezon wegetacyjny i otrzymane plony. W wielu krajach jednak pogoda sprzyjała wzrostowi buraka – pozytywne wyniki plonów przedstawiają np. Niemcy czy Andaluzja. Korzystne warunki pogodowe sprzyjają zwiększeniu zawartości cukru w burakach – z 16,4% do nawet 17,1%.
Przewidywania dotyczące możliwych zbiorów i produkcji cukru z buraków są więc dość niepewne i zależne od warunków pogodowych w przyszłym sezonie, a także od ceny buraków – po dwusezonowym wzroście cen przewiduje się niewielki możliwy spadek.