- Dekstroza, znana również jako D-glukoza, to cukier prosty produkowany poprzez hydrolizę skrobi z roślin.
- Posiada łagodny smak i jest rozpuszczalna w wodzie.
- Monohydrat Dekstrozy wykorzystywany jest jako substancja słodząca, źródło energii, środek wypełniający i składnik syropu kukurydzianego.
- Znajduje zastosowanie w przemyśle spożywczym, paszowym, kosmetycznym i w produkcji odżywek dla sportowców.
Cukier to ogólny termin dla rozpuszczalnych węglowodanów o słodkim smaku, z których wiele jest stosowanych w żywności. Na rynku dostępna jest szeroka gama cukrów, które ogólnie dzieli się na naturalne i sztuczne. Jednym z najpopularniejszych cukrów jest Dekstroza, znana również jako D-glukoza. Jej właściwości są bardzo cenione przez wielu producentów.
Przeczytaj nasz obszerny artykuł o Monohydracie Dekstrozy i dowiedz się, jakie ma właściwości oraz jak można go wykorzystać w przemyśle.
Czym jest Dekstroza?
Termin Dekstroza to inna nazwa glukozy, D-glukozy, cukru winogronowego, cukru z krwi i cukru kukurydzianego, w zależności od sposobu jej pozyskiwania. Zazwyczaj składnik ten jest produkowany komercyjnie poprzez enzymatyczną hydrolizę skrobi z roślin takich jak kukurydza, ryż, ziemniak lub pszenica. Dekstroza to podstawowy cukier prosty, monosacharyd, zaliczany do grupy węglowodanów. Węglowodany są ważne dla dostarczania energii oraz pełnienia funkcji odżywczych i budulcowych. Dlatego są istotnym składnikiem pożywienia ludzi i zwierząt. U roślin jest przechowywana jako skrobia i amylopektyna, natomiast u zwierząt i ludzi jako glikogen.
Może być produkowana w syrop glukozowy, który jest znacznie mniej słodki niż zwykły cukier. Naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych, zwłaszcza w owocach takich jak winogrona, sokach owocowych i miodzie.
Właściwości Dekstrozy
Dekstroza występuje w postaci małych kryształów, które krystalizują się jako monohydraty. Jest łatwo rozpuszczalna w wodzie i ma słodki smak, jednak nie jest on tak silny, jak w przypadku Sacharozy.
W przemyśle jest wykorzystywana jako substancja słodząca, źródło energii oraz środek wypełniający.
Maltodekstryna a Dekstroza
Maltodekstryna, podobnie jak Dekstroza, to suplementy węglowodanowe w formie proszku. Oba produkty są popularnym wyborem dla osób aktywnych fizycznie, spożywane w koktajlach i suplementach wspomagających regenerację i budowę mięśni. Dekstroza jest cukrem prostym, który organizm może wykorzystać na energię bez konieczności rozbijania go. Dlatego dostarcza ją szybciej niż Maltodekstryna.
Do czego wykorzystywana jest Dekstroza?
W produkcji żywności Dekstroza jest powszechnie stosowana jako substancja słodząca i główny składnik syropu kukurydzianego. W cukiernictwie Dekstrozę można znaleźć w dżemach, marmoladach, galaretkach oraz lodach. Poprawia lepkość, zwiększa słodkość i służy jako wzmacniacz smaku. Dekstroza ma słabszą moc słodzenia niż inne cukry, np. sacharoza, ale ma wyższy współczynnik rozpuszczalności w wodzie. Ze względu na jej rolę w reakcji Maillarda w przygotowaniu bułek, chleba i ciastek, jest również stosowana w sektorze piekarniczym.
Dekstroza jako lek podawana jest doustnie lub w formie iniekcji. Stosowana jest w procesie 'całkowitego żywienia pozajelitowego’, które dostarcza niezbędnych kalorii z węglowodanów do rekonwalescencji. Stosowana jest również w produkcji tabletek i żeli medycznych. Nadaje też lekom słodki smak.
W przemyśle paszowym jest podstawowym źródłem węglowodanów dla zwierząt gospodarskich, ale także działa jako słodzik, pigment i wzmacniacz smaku w różnych karmach dla zwierząt domowych i specjalnościach paszowych.
Sportowcy spożywają Dekstrozę po ćwiczeniach, aby szybko przywrócić utraconą energię, ponieważ działa ona jak paliwo dla organizmu. Pomaga również budować masę mięśniową, wspomaga pracę narządów wewnętrznych, w tym mózgu, oraz utrzymuje właściwą temperaturę ciała. Wielu producentów odżywek dla sportowców dodaje Dekstrozę do swoich produktów, czyli na przykład koktajli w proszku i napojów.
Oczywiście również przemysł kosmetyczny szeroko wykorzystuje właściwości Dekstrozy. Nadaje on kosmetykom przyjemny słodki smak, ale jest też humektantem.
Dekstroza w żywności
Jak zostało już wspomniane, Dekstroza w żywności jest wykorzystywana głównie jako substancja słodząca, ze względu na swój smak. Można ją znaleźć w różnych produktach spożywczych, takich jak napoje bezalkoholowe, soki, słodycze, galaretki, lody i wypieki.
Dekstroza może być również stosowana jako naturalny środek konserwujący. Przedłuża okres przydatności do spożycia, na przykład w dżemach owocowych.
Dekstroza ma też wpływ na konsystencję wyrobów, a dokładniej na ich lepkość i kremowość. Jest w tym celu dodawana przykładowo do lodów.
Czy Dekstroza jest szkodliwa?
Należy pamiętać, aby spożywać tylko zalecaną ilość cukru, ponieważ zbyt duża ilość może powodować problemy z funkcjonowaniem organizmu. Może również przyczynić się do nadmiernej produkcji tłuszczu i chorób układu krążenia. Jego podstawową właściwością jest szybkie podnoszenie poziomu cukru we krwi. Jest to szeroko wykorzystywane w medycynie, zwłaszcza w hipoglikemii. Dekstroza jest substancją bezpieczną, jeśli stosuje się ją w odpowiednich dawkach.
Dlaczego Foodcom?
Jeśli chcesz kupić Dekstrozę, odwiedź naszą stronę produktu i dowiedz się więcej o opakowaniach i cenach. Występuje jako Monohydrat Dekstrozy, ale Foodcom S.A. zapewnia również Syrop Glukozowy. Istnieje wielu dostawców Monohydratu Dekstrozy, ale wybierając Foodcom S.A., możesz mieć pewność, że otrzymujesz produkt wysokiej jakości bez żadnych opóźnień w transporcie lub problemów.
Nasz wspaniały zespół wsparcia sprzedaży pomoże naszym handlowcom przeprowadzić umowę i transakcje biznesowe w sposób płynny i skuteczny, aby zapewnić najlepszą jakość usług dla wszystkich naszych partnerów biznesowych. Nasz dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji.
Wraz z pomocą naszego wsparcia sprzedaży, w Foodcom S.A. zawsze staramy się znaleźć sposób na pracę na najlepszych warunkach z naszymi klientami, aby spełnić ich oczekiwania. Tutaj dołożymy wszelkich starań, aby znaleźć rozwiązania wszelkich problemów, które mogą pojawić się na naszej drodze do obopólnie korzystnej współpracy.