- Polska zajmuje 4 miejsce w produkcji serów w UE i 5 na świecie.
- Eksport serów z Polski rośnie dynamicznie, zwiększając się 8,5-krotnie w latach 2004-22.
- Prognozy na 2023 r. wskazują na utrzymanie wzrostowej tendencji w eksporcie.
Polska stała się jednym z czołowych producentów serów na świecie, z rekordową produkcją serów i twarogów w 2022 roku – aż 992 tysiące ton. Od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej w 2004 roku, produkcja ta stale rośnie, a prognozy na 2023 rok są jeszcze bardziej obiecujące. Polska jest obecnie czwartym producentem serów w UE i zajmuje piąte miejsce na światowej liście producentów, ustępując jedynie USA.
Kraje UE, zwłaszcza Niemcy, Rumunia, Włochy i Czechy, były głównymi nabywcami, ale 15 tys. ton trafiło także do krajów spoza UE, z Wielką Brytanią i Ukrainą na czele. W strukturze produkcji dominują sery twarogowe – 52%. udziału, sery podpuszczkowe dojrzewające stanowią 39%., a sery topione – 8%. Wzrostowi produkcji towarzyszy stała tendencja do rozszerzania oferty asortymentowej, zarówno wśród serów podpuszczkowych dojrzewających, jak i serów twarogowych.
Prognozy dla polskiego eksportu serów
Prognozy na 2023 r. wskazują na utrzymanie wzrostowej tendencji w Polskim eksporcie wyrobów mleczarskich, co potwierdzają dane za pierwsze osiem miesięcy roku. Polska sprzedała 88 tys. ton serów świeżych, serwatkowych i twarogowych, zwiększając to o 3% w porównaniu do poprzedniego roku. Polska z dumą kształtuje światowy krajobraz mleczarski, a smak polskich serów zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno w Europie, jak i poza jej granicami.
Chcesz być na bieżąco z sytuacją na rynku? Pozostań w kontakcie z Foodcoom S.A.! Oferujemy regularnie publikowane World News i newsletter pełen wiadomości z branży!