Podsumowanie 8. tygodnia

Autor
Foodcom Experts
02.03.2021
5 min czytania
Podsumowanie 8. tygodnia

Oto nasze podsumowanie 8 tygodnia na europejskim rynku mleczarskim podzielone na 4 główne kategorie.

Proszki

 

Cena FCMP odzwierciedla wzrost ofert tłuszczu. Istniała zwiększona ilość zapytań o ten produkt, a tym samym oferty były wyższe. Z tego powodu FFMP zyskał uwagę. Cena serwatki nie spada, a zainteresowanie ze strony Chin może być jednym z powodów. Innym argumentem potwierdzającym to może być wysoka cena transportu morskiego, a zatem wielu klientów chce zabezpieczyć ilości, gdy jest to możliwe. Mimo że na rynku jest więcej SWC, cena serwatki w proszku nie maleje. Po tym wzroście ludzie potrzebują chwili, aby się uspokoić i odnaleźć na rynku. Wiele osób zaczyna obawiać się, że cena jest tak wysoka, że wkrótce może nastąpić gwałtowny spadek. Z drugiej strony, dlaczego miałoby się tak stać, skoro dostępność surowca jest ograniczona? Podobnie jest w przypadku WPC. WPC80 regular jest oferowany powyżej 5,10 EUR/kg EXW – Instant zbliża się do poziomu 5,70 EUR/kg.

Sery

 

W ubiegłym tygodniu wzrosły również ceny serów. Ta kategoria umocniła się i trzeba być szybkim, aby zabezpieczyć ilości w dobrych cenach. Ceny Goudy osiągnęły 3 EUR/kg i więcej. Za kwiecień i maj są bliskie 3,10 EUR/kg. Ponieważ zainteresowanie było większe, produkcja była bardziej intensywna, o czym może świadczyć ilość serwatki na rynku. Popyt jest większy i trzeba osiągnąć równowagę. Powinno to nastąpić, ponieważ ta kategoria długo stała w miejscu. Pomimo faktu, że w każdym kraju są duże zapasy Mozzarelli, cena również się umocniła. Miało to wpływ na Cagliatę, której cena nieznacznie wzrosła.

Masło

 

Na początku tygodnia sytuacja z masłem była raczej stabilna. Niemieckie masło było na poziomie 3,70 EUR/kg EXW z niewielką dostępnością lub niechęcią do oferowania. W tym samym czasie polskie masło można było bez problemu kupić za 3,60 EUR/kg EXW. Dopiero gdy pojawiła się informacja o niemieckim dyskoncie (na poziomie 3,80-3,85 EUR) rynek zaczął się aktywizować. Masło podrożało i zaczęło się zamieszanie. Polskie ceny osiągnęły poziom 3,75 EUR/kg EXW. Holenderskie oscylują wokół 3,80/3,85 EUR/kg EWX. Ceny na nadchodzące miesiące również wzrosły i należy zachować ostrożność, ponieważ ilości są ograniczone. Należy pamiętać, że niemiecki dyskont zamknął transakcję najprawdopodobniej na dwa miesiące, więc cena nie spadnie poniżej tego poziomu. Bardzo duże zainteresowanie AMF w Q2 i Q3. Ceny osiągnęły 4,70 – 4,75 EUR/kg DAP.

Płyny

 

Krem umocnił się na początku tygodnia do 4,55 EUR/kg w Polsce i Niemczech. Wynikało to głównie z nowego kontraktu na kostki masła w Niemczech. Dostępność była ograniczona i trudno było przekonać kupujących w pierwszej połowie tygodnia do takiego wzrostu cen. Dowiedzieli się o tym w czwartek, kiedy nie było już dostępnych ilości. Miało to wpływ na mleko pełne. W Europie Zachodniej producenci podnoszą ceny mleka na bramie gospodarstwa, co przełoży się na wyższe ceny w ogóle. Dostępność SWC stopniowo rosła w ciągu tygodnia. Coraz więcej surowca trafia na masło, więc na rynku mamy więcej mleka odtłuszczonego, przez co cena w najlepszym wypadku pozostaje na tym samym poziomie, a w niektórych przypadkach spada. W nadchodzącym miesiącu ceny SMC mogą być nieco niższe.

Kategorie:
Udostępnij:
Poznaj produkt „Mozzarella”
Mozzarella
4050 EUR
0%

Zapisz się do newslettera by dowiedzieć się więcej o naszych produktach