Przeczytaj w tym tygodniu, jak rosnące koszty pasz na całym świecie wpływają na rolnictwo. W Peru 50% wzrost cen pasz przyczynia się do rosnącego bezrobocia i przymusowego uboju krów. Inne kraje również stoją w obliczu wzrostu cen pasz od 15% do 30% z powodu słabych plonów, rosnącego popytu i niepewności związanej z pandemią.
Ciężka sytuacja w Peru
Niedawny raport Stowarzyszenia Ranczerów Mlecznych Peru (AGALEP) ujawnił, że tragiczna sytuacja gospodarcza w kraju nie oszczędziła sektora mleczarskiego. Prawie 100.000 pracowników może pozostać bez pracy, podczas gdy mali i średni producenci mleka są zmuszeni wysłać około 2.000 krów do rzeźni. Głównym powodem są rosnące koszty utrzymania bydła, w tym 50% wzrost cen paszy bez wpływu na dochody. Innym problemem jest dominacja na rynku gigantów mleczarskich, którzy narzucają najniższe ceny.
Rosnące koszty paszy dla zwierząt na całym świecie
Jednak rosnące koszty pasz dla zwierząt są obecne również na innych rynkach. W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych odnotowano rekordowy wzrost cen kukurydzy i soi od 2012 r., co spowodowało wzrost cen pasz dla stad o ponad 30%. Tymczasem Brazylia stanęła w obliczu 39% wzrostu kosztów utrzymania kurcząt w 2020 r., które w tym roku nadal rosną. W Wietnamie ceny pasz dla zwierząt wzrosły o 15-30% tylko w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Istnieje kilka przyczyn podwyższonych cen pasz, wśród których najbardziej zauważalne są słabe plony zbóż na całym świecie, gwałtowny popyt Chin na paszę dla świń, słaba pozycja dolara, zakłócenia i wyższe koszty dostaw towarów oraz niestabilna sytuacja z COVID-19, która może doprowadzić do zablokowania większej liczby krajów.