Kolagen i Jego Zastosowanie w Kosmetyce i Medycynie




Co to jest Kolagen?
Kolagen jest najbardziej rozpowszechnionym białkiem budulcowym organizmów zwierzęcych. Występuje naturalnie w organizmie człowieka i stanowi około 30% wszystkich białek ludzkich. Kolagen jest swego rodzaju spoiwem łączących wszystkie komórki – jest budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek czy rogówki oka.
Kolagen jest zbudowany z trzech łańcuchów polipeptydowych, które razem tworzą spiralę nazywaną potrójną helisę, zwaną kolagenową. Wyodrębniono wiele typów Kolagenów i różnią się one między sobą strukturą i funkcjonalnością.
Kolagen właściwości
Kolagen posiada wiele cech korzystnych dla ludzi i wykorzystywanych w przemyśle. Najważniejszym jego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej struktury tkanek i narządów ludzkich. Białka kolagenowe działają w taki sposób, że wypełniają przestrzenie międzykomórkowe, zapewniając tkankom wytrzymałość mechaniczną. Poza tym Kolagen nadaje tkankom twardość i sprężystość.
Kolagen bierze też udział w procesie krzepnięcia krwi, co pomaga przy gojeniu się ran, wspiera także obronę organizmu przed patogenami chorobotwórczymi i niebezpiecznymi toksynami.
Co więcej, właściwości Kolagenu są wykorzystywane również w procesach metabolicznych. Białko to umożliwia przemianę glukozy w energię, co sprzyja utracie kilogramów. Ma też wpływ na stawy, bo je nawilża, co opóźnia proces ich degeneracji.
Patrząc na właściwości Kolagenu, nie powinno dziwić, że nazywany jest białkiem młodości. Dzięki swoim cechom utrzymuje cerę gładką, elastyczną i nawilżoną, sprawia, że stawy funkcjonują prawidłowo, rany szybciej się goją, a kości – zrastają. Co więcej, warto wspomnieć, że u młodych, zdrowych osób Kolagen jest regularnie wymieniany i odbudowywany, ale po około 25. roku życia jego synteza maleje.
Kolagen – zastosowanie w kosmetyce
Ponieważ wiele osób chce jak najdłużej zachować młody wygląd, postanowiono wykorzystać właściwości Kolagenu w przemyśle kosmetycznym. Jest on głównie używany w tworzeniu kremów, masek czy żeli. Kolagen nie wchłania się przez skórę, ale udowodniono, że tworzy na skórze hydrofilowy film, który zapobiega utracie wody. To z kolei hamuje proces starzenia się skóry, ale i chroni przed czynnikami zewnętrznymi.
Dermokosmetyki, które mają działanie przeciwtrądzikowe, również zawierają Kolagen. Reguluje on gruczoły łojowe, dzięki czemu nie są one zatykane. Co więcej, Kolagen, który pozyskuje się z ryb ma działanie przeciwzapalne, co również jest istotne dla cery trądzikowej. Dzięki swoim właściwościom Kolagen pomaga jeszcze w wygładzeniu blizn, które pozostają po trądziku.
Kolagen jest również składnikiem wielu produktów do pielęgnacji włosów, takich jak maski czy odżywki. Działają one regenerująco na włosy, zmniejsza ryzyko złamań, a poza tym zwiększają ich nawilżenie. Należy jednak pamiętać, że jest to jednak tylko działanie zewnętrzne.
Kolagen – zastosowanie w medycynie
Hamowanie starzenia się skóry, które zapewnia Kolagen, nie jest wykorzystywane wyłącznie w kosmetykach, ale i w medycynie estetycznej. Kolagen jest używany głównie jako wypełniacz, który wprowadzony pod skórę wygładza zmarszczki, zwiększa napięcie skóry, a jego stosowanie dodatkowo stymuluje produkcję tego białka przez skórę. Poza tym, jeśli aplikuje się go na tkankę podskórną, to można uzyskać miejscową redukcję tkanki tłuszczowej czy niwelowanie cellulitu.
Kolagen znajduje swoje zastosowanie także w medycynie sportowej. Wszelkie urazy mięśni czy ścięgien mogą być odbudowane w sposób naturalny właśnie z pomocą iniekcji z Kolagenem.
Jak już wspomniano, Kolagen pomaga w gojeniu ran, gdyż bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Pełni też ważną rolę w procesie zrastania się kości po złamaniach. Ponadto, Kolagen może być suplementowany, szczególnie polecany jest osobom z problemami ze stawami i kośćmi.
Kolagen – najważniejsze białko strukturalne
Jak można zauważyć Kolagen ma wiele dobroczynnych właściwości i nie bez powodu jest najważniejszym białkiem w organizmach zwierzęcych. Ma wiele zastosowań przemysłowych – jest głównie wykorzystywany w medycynie i kosmetyce. Ze względu na to, że może być również suplementowany, znajduje swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym.
Dlaczego Foodcom?
Nasz zespół Wsparcia Sprzedaży pomaga naszym Partnerom Handlowym w sprawnym i efektywnym przeprowadzeniu transakcji handlowych, aby zapewnić najwyższą jakość usług dla wszystkich naszych Partnerów Handlowych. Nasz zespół logistyczny zadba o transport, a dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji.