Kolagen i jego zastosowanie w kosmetyce i medycynie

Autor
Joanna Sikorska
09.11.2023
7 min czytania
Kolagen i jego zastosowanie w kosmetyce i medycynie
Esencja
Spis treści
  • Kolagen jest białkiem charakterystycznym dla wielokomórkowych organizmów zwierzęcych.
  • Bierze on udział w utrzymaniu odpowiedniej budowy ludzkich tkanek i narządów.
  • Kolagen jest wykorzystany nie tylko w produkcji kosmetyków, ale również i w medycynie.
  • W przemyśle spożywczym pełni rolę zagęszczacza i poprawia strukturę produktów.

Kolagen jest kluczowym białkiem o szerokim zastosowaniu przemysłowym. Jego rola jako wsparcia strukturalnego w ludzkim organizmie jest przełożona na innowacyjne aplikacje w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i medycznym. Odkryj z nami potencjał kolagenu dla Twojej działalności i poznaj możliwości jego zastosowania!

Czym jest kolagen?

Kolagen jest najbardziej rozpowszechnionym białkiem budulcowym organizmów zwierzęcych. Występuje naturalnie w organizmie człowieka i stanowi około 30% wszystkich białek ludzkich. Kolagen jest swego rodzaju spoiwem łączących wszystkie komórki – jest budulcem skóry, kości, zębów, ścięgien, chrząstek czy rogówki oka.

Kolagen jest zbudowany z trzech łańcuchów polipeptydowych, które razem tworzą spiralę nazywaną potrójną helisę, zwaną kolagenową. Wyodrębniono wiele typów kolagenów i różnią się one między sobą strukturą i funkcjonalnością.

Właściwości kolagenu

Kolagen posiada wiele cech korzystnych dla ludzi i wykorzystywanych w przemyśle. Najważniejszym jego zadaniem jest utrzymanie odpowiedniej struktury tkanek i narządów ludzkich. Białka kolagenowe działają w taki sposób, że wypełniają przestrzenie międzykomórkowe, zapewniając tkankom wytrzymałość mechaniczną. Poza tym kolagen nadaje tkankom twardość i sprężystość.

Kolagen bierze też udział w procesie krzepnięcia krwi, co pomaga przy gojeniu się ran, wspiera także obronę organizmu przed patogenami chorobotwórczymi i niebezpiecznymi toksynami.

Co więcej, właściwości kolagenu są wykorzystywane również w procesach metabolicznych. Białko to umożliwia przemianę glukozy w energię, co sprzyja utracie kilogramów. Ma też wpływ na stawy, bo je nawilża, co opóźnia proces ich degeneracji.

Patrząc na właściwości, nie powinno dziwić, że nazywany jest białkiem młodości. Dzięki swoim cechom utrzymuje cerę gładką, elastyczną i nawilżoną, sprawia, że stawy funkcjonują prawidłowo, rany szybciej się goją, a kości – zrastają. Co więcej, warto wspomnieć, że u młodych, zdrowych osób kolagen jest regularnie wymieniany i odbudowywany, ale po około 25. roku życia jego synteza maleje. 

Kolagen od Foodcom S.A. utrzymuje swoje właściwości przez okres dwóch lat. Aby zachować jakość produktu, powinien być przechowywany w suchym miejscu, dobrze zamkniętym i zabezpieczonym przed działaniem światła słonecznego.

Zastosowania kolagenu

Kolagen jest niezastąpiony w wielu gałęziach przemysłu ze względu na swoje unikalne właściwości.

W przemyśle spożywczym pełni funkcję zagęszczacza i poprawia teksturę oraz jakość produktów. Jest kluczowym składnikiem galaretek, żelków, a także kiełbas i wędlin, gdzie ulepsza strukturę i wilgotność wyrobów.

W kosmetyce wykorzystywany jest w produktach przeciwstarzeniowych, jak kremy czy maski, dzięki zdolności tworzenia filmu na skórze, który zapobiega utracie wody. Stosowany jest również w dermokosmetykach przeciwtrądzikowych i produktach do pielęgnacji włosów, wspomagając ich regenerację.

W medycynie kolagen wykorzystuje się jako wypełniacz do redukcji zmarszczek w medycynie estetycznej Poza tym wspiera odbudowę tkanek po urazach w medycynie sportowej, przyspiesza gojenie ran i wspomaga proces zrastania kości. Jego suplementacja jest polecana przy problemach ze stawami i kośćmi.

Zastosowanie w kosmetyce

Ponieważ wiele osób chce jak najdłużej zachować młody wygląd, postanowiono wykorzystać właściwości kolagenu w przemyśle kosmetycznym. Jest on głównie używany w tworzeniu kremów, masek czy żeli. Kolagen nie wchłania się przez skórę, ale udowodniono, że tworzy na skórze hydrofilowy film, który zapobiega utracie wody. To z kolei hamuje proces starzenia się skóry, ale i chroni przed czynnikami zewnętrznymi.

Dermokosmetyki, które mają działanie przeciwtrądzikowe, również zawierają kolagen. Reguluje on gruczoły łojowe, dzięki czemu nie są one zatykane. Co więcej, kolagen, który pozyskuje się z ryb ma działanie przeciwzapalne, co również jest istotne dla cery trądzikowej. Dzięki swoim właściwościom pomaga jeszcze w wygładzeniu blizn, które pozostają po trądziku.

Kolagen jest również składnikiem wielu produktów do pielęgnacji włosów, takich jak maski czy odżywki. Działają one regenerująco na włosy, zmniejsza ryzyko złamań, a poza tym  zwiększają ich nawilżenie. Należy jednak pamiętać, że jest to jednak tylko działanie zewnętrzne.

Collagen and its Use in Cosmetics

Zastosowanie w medycynie

Hamowanie starzenia się skóry, które zapewnia kolagen, nie jest wykorzystywane wyłącznie w kosmetykach, ale i w medycynie estetycznej. Kolagen jest używany głównie jako wypełniacz, który wprowadzony pod skórę wygładza zmarszczki, zwiększa napięcie skóry, a jego stosowanie dodatkowo stymuluje produkcję tego białka przez skórę. Poza tym, jeśli aplikuje się go na tkankę podskórną, to można uzyskać miejscową redukcję tkanki tłuszczowej czy niwelowanie cellulitu.

Produkt znajduje swoje zastosowanie także w medycynie sportowej. Wszelkie urazy mięśni czy ścięgien mogą być odbudowane w sposób naturalny właśnie z pomocą iniekcji z kolagenem.

Jak już wspomniano, kolagen pomaga w gojeniu ran, gdyż bierze udział w procesie krzepnięcia krwi. Pełni też ważną rolę w procesie zrastania się kości po złamaniach. Ponadto, produkt  może być suplementowany, szczególnie polecany jest osobom z problemami ze stawami i kośćmi.

Kolagen znajduje zastosowanie także w produkcji implantów, tworzeniu błon zaporowych do regeneracji tkanek i kości, a także zamykaniu połączeń ustno-zatokowych po usunięciu zęba. Jest również używany w systemach dostarczania leków (DDS). Biomateriały oparte na kolagenie mogą być też korzystne w leczeniu uszkodzeń rogówki.

Kolagen – najważniejsze białko strukturalne

Jak można zauważyć kolagen ma wiele dobroczynnych właściwości i nie bez powodu jest najważniejszym białkiem w organizmach zwierzęcych. Ma wiele zastosowań przemysłowych – jest głównie wykorzystywany w medycynie i kosmetyce. Ze względu na to, że może być również suplementowany, znajduje swoje zastosowanie w przemyśle farmaceutycznym.

Dlaczego Foodcom?

Nasz zespół Wsparcia Sprzedaży pomaga naszym Partnerom Handlowym w sprawnym i efektywnym przeprowadzeniu transakcji handlowych, aby zapewnić najwyższą jakość usług dla wszystkich naszych Partnerów Handlowych. Nasz zespół logistyczny zadba o transport, a dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji.

Poznaj produkt „Kolagen”
0%

Zapisz się do naszego Newslettera i wyprzedź swoją konkurencję.