- Po 20 lat członkostwa Polski w UE obserwuje się znaczny rozwój polskich gospodarstw wytwarzających mleko i produkty mleczne.
- Fundusze UE pozwoliły na znaczne unowocześnienie gospodarstw i zwiększenie produkcji.
- Członkostwo Polski w UE umożliwiło także rozwój sprzedaży eksportowej, zarówno do krajów Europy, jak i na cały świat.
Wsparcie Unii Europejskiej pomogło rozwinąć i unowocześnić polskie mleczarstwo
Na początku maja minęło 20 lat, odkąd Polska wkroczyła w szeregi Unii Europejskiej. Zmiana ta miała nie tylko następstwa polityczne i społeczne, ale również mocno wpłynęła na rolnictwo i przetwórstwo. Polscy producenci mleka od lat korzystają ze wsparcia funduszy unijnych, co pozwoliło im na unowocześnienie i automatyzację swoich gospodarstw. Wiele niewielkich, rodzinnych gospodarstw rolnych działających wielokierunkowo przekształciło się w zakłady o ścisłej specjalizacji w produkcji mleka.
Wzrasta poziom wyposażenia gospodarstw, a przez to i jakość produkcji – wydajność krów i ilość produkowanego mleka systematycznie rośnie. Przykładowo produkcja krajowa podlaskiej spółki Mlekpol zrzeszającej 14 polskich zakładów produkcyjnych przez ostatnie 20 lat wzrosła ponad 2,5 razy – obecna roczna produkcja mleka na rynek krajowy wynosi ponad 2 mld litrów!
Rozwój sprzedaży eksportowej mleka i produktów mlecznych z Polski – zasługa UE?
Dynamiczny rozwój pozwolił polskim gospodarstwom nie tylko na zwiększenie produkcji krajowej, ale również na eksport mleka i produktów mlecznych poza granice Polski. Przykładowo, 30% produkcji Mlekpolu to produkcja eksportowa, przy czym przed rokiem 2004 liczba ta była dużo mniejsza.
Rozwój sprzedaży eksportowej jest również zasługą wejścia Polski do Unii Europejskiej, a co za tym idzie – uproszczonych procedur handlowych, zunifikowanych norm, braku procedur celnych oraz przede wszystkim zwiększonego zaufania i rozpoznawalności naszego kraju na rynku światowym, gdzie produkty pochodzące z gospodarstw Unii Europejskiej uznawane są za zdrowe i cieszą się dużą popularnością.