- Siarczan Miedzi Pięciowodny to nieorganiczny związek o właściwościach grzybobójczych.
- Odróżnia się go od Siarczanu Miedzi, który jest amorficzny i ma inną temperaturę topnienia.
- Siarczan Miedzi Pięciowodny ma różne zastosowania w przemyśle chemicznym, weterynaryjnym, medycznym, paszowym, drukarskim i budowlanym.
Co to jest Siarczan Miedzi Pięciowodny?
Siarczan Miedzi Pięciowodny to związek nieorganiczny, sól siarczanowa miedzi w II stanie utlenienia. Występuje naturalnie w postaci minerału chalcyntytu. Otrzymywany jest również syntetycznie przez traktowanie miedzi gorącym stężonym kwasem siarkowym lub tlenków miedzi rozcieńczonym kwasem siarkowym.
Siarczan Miedzi Pięciowodny ma charakterystyczny niebieski kolor, mdlący metaliczny smak i jest bezwonny. Jest silnie higroskopijny i ma właściwości grzybobójcze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tej substancji i jej zastosowaniach, koniecznie czytaj dalej!
Siarczan Miedzi a Siarczan Miedzi Pięciowodny
Siarczan Miedzi Pięciowodny jest czasami mylony z Siarczanem Miedzi, ale są to różne substancje. Główną różnicą między nimi jest to, że Siarczan Miedzi Pięciowodny jest krystaliczny, podczas gdy Siarczan Miedzi jest amorficzny.
Siarczan Miedzi jest związkiem nieorganicznym, który nie zawiera cząsteczek wody, dlatego nazywany jest również bezwodną formą Siarczanu Miedzi. Ma on postać białego proszku. Siarczan Miedzi Pięciowodny z kolei jest najczęstszą uwodnioną formą Siarczanu Miedzi i ma bardzo charakterystyczny niebieski kolor.
Kolejną różnicą pomiędzy SIarczanem Miedzi i Siarczanem Miedzi Pięciowodnym jest ich temperatura topnienia. Temperatura topnienia Siarczanu Miedzi wynosi 110°C i rozkłada się przy dalszym ogrzewaniu. Zaś Siarczan Miedzi Pięciowodny rozkłada się przed stopieniem.
Do czego stosowany jest Siarczan Miedzi Pięciowodny?
Siarczan Miedzi Pięciowodny może być stosowany w:
- przemyśle chemicznym,
- weterynarii,
- medycynie,
- paszach,
- drukarstwie,
- przemyśle budowlanym.
Siarczan Miedzi Pięciowodny stosowany jest głównie jako algicyd, fungicyd i herbicyd. Jako algicyd stosowany jest w basenach i akwariach rybnych narażonych na eutrofizację. Po zmieszaniu Siarczanu Miedzi Pięciowodnego z wodorotlenkiem wapnia jest stosowany do zwalczania grzybów na owocach takich jak melony czy winogrona. Jako fungicyd chroni drewno przed chorobami grzybowymi. Z kolei mieszanina Siarczanu Miedzi Pięciowodnego i węglanu amonu jest stosowana jako środek chwastobójczy.
W chemii Siarczan Miedzi Pięciowodny znajduje zastosowanie w laboratoriach jako odczynnik. Stosowany jest w roztworze Fehlinga i roztworze Benedicta do badania cukrów redukujących. Jest również składnikiem klejów.
Właściwości grzybobójcze Siarczanu Miedzi Pięciowodnego są wykorzystywane również przez lekarzy weterynarii. Preparaty go zawierające należą do najskuteczniejszych środków zapobiegających chorobom grzybiczym u bydła i koni.
Siarczan Miedzi Pięciowodny jest również przydatny w medycynie, zwłaszcza w badaniach krwi. Dzięki tej substancji możliwe jest wykrycie anemii. Działa to w ten sposób, że wkrapla się krew do roztworu Siarczanu Miedzi Pięciowodnego i stwierdza, że krew z wystarczającą ilością hemoglobiny tonie szybko ze względu na swoją gęstość, natomiast krew, która tonie powoli lub wcale, zawiera zbyt mało hemoglobiny.
W żywieniu zwierząt Siarczan Miedzi Pięciowodny bierze aktywny udział w tworzeniu krwi i ma pozytywny wpływ na przyrost masy ciała u świń i wełny u owiec. Bierze również udział w tworzeniu szkieletu kostnego.
Siarczan Miedzi Pięciowodny jest również stosowany w drukarstwie. Dodaje się go do past i klejów introligatorskich. W ten sposób chroni papier przed atakiem owadów. W budownictwie Siarczan Miedzi Pięciowodny jest dodatkiem do betonu. Zapewnia on właściwości dezynfekujące i wodoodporność.
Ponadto Siarczan Miedzi Pięciowodny może być również składnikiem barwiącym. Stosuje się go w produkcji szkła i ceramiki. Jest obecny również w wytwarzaniu fajerwerków, nadaje im niebieski kolor.
Siarczan Miedzi Pięciowodny w rolnictwie
Ponieważ Siarczan Miedzi Pięciowodny posiada doskonałe właściwości grzybobójcze, znajduje szerokie zastosowanie w rolnictwie. Używa się go:
- w przygotowaniu mieszanek Bordeaux i Burgund, które są środkami grzybobójczymi,
- w przygotowywaniu insektycydów,
- w zwalczaniu chorób grzybowych,
- w korygowaniu niedoboru miedzi w glebach,
- jako środek ślimakobójczy,
- w przygotowywaniu innych fungicydów miedziowych.
Dlaczego Foodcom?
Nasz zespół Wsparcia Sprzedaży pomaga naszym Partnerom Handlowym w sprawnym i efektywnym przeprowadzeniu transakcji handlowych, aby zapewnić najwyższą jakość usług dla wszystkich naszych Partnerów Handlowych. Nasz zespół logistyczny zadba o transport, a dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji.