Chlorek żelaza i go zastosowanie w uzdatnianiu wody i produkcji leków

Autor
Joanna Sikorska
16.02.2023
8 min czytania
Chlorek żelaza i go zastosowanie w uzdatnianiu wody i produkcji leków
Esencja
Spis treści
  • Chlorek Żelaza jest solą Kwasu Solnego i żelaza.
  • Występuje w postaci stałej, ale przemysł najczęściej wykorzystuje jego 40% roztwór.
  • Chlorek Żelaza 40% jest powszechnie znany z oczyszczania wody.

Co to jest chlorek żelaza?

Chlorek żelaza to nieorganiczny związek chemiczny, a dokładniej sól kwasu solnego i żelaza. Otrzymuje się go przez traktowanie żelaza chlorem, ale przemysłowo produkuje się go przez rozpuszczenie rudy żelaza w kwasie wodnym, utlenianie chlorku żelaza (II) chlorem lub utlenianie chlorku żelaza (II) tlenem i Kwasem Wodnym. Po rozpuszczeniu w wodzie chlorek żelaza ulega hydrolizie i powstaje brunatny, silnie żrący, kwaśny roztwór. Chlorku Żelaza nie należy mylić z chlorkiem żelazowym, który powstaje w reakcji syntezy Kwasu Solnego i tlenku żelaza.

Chlorek żelaza jest szeroko znanym związkiem chemicznym o różnych zastosowaniach przemysłowych. Chcesz dowiedzieć się więcej o tej wyjątkowej substancji? W takim razie koniecznie czytaj dalej!

Właściwości chlorku żelaza

Chlorek żelaza jest krystalicznym ciałem stałym. Jego kolor zależy od kąta patrzenia. W świetle odbitym jest zielony, natomiast w świetle przechodzącym ma kolor czerwony. Posiada silne właściwości higroskopijne. Produkt dostępny jest również w postaci roztworu w różnych stężeniach od 40% do 96% – każde z nich ma inne działanie i zastosowanie. Foodcom S.A. oferuje swoim Partnerom Biznesowym 40% roztwór chlorku żelaza, który jest brązową cieczą o słabym zapachu Kwasu Solnego. Jest silnie żrący w stosunku do większości metali i niepalny.

Chlorek żelaza 40% jest flokulantem, co oznacza, że zbiera bardzo drobne, wolno pływające zanieczyszczenia w większe skupiska. Jest również rozpuszczalny w bardzo szerokim zakresie pH, dlatego jest stosowany głównie w oczyszczaniu ścieków. Ten związek chemiczny działa również jako odorant, środek utleniający i redukujący. Chlorek żelazowy jest środkiem sekwestrującym w różnych procesach chemicznych. Ponadto jest środkiem hemostatycznym – ma zdolność do wiązania znacznej ilości białek we krwi.

Chociaż chlorek żelaza (III) ma wiele właściwości przydatnych w różnych branżach, jest żrący i może być szkodliwy dla skóry i oczu, dlatego ważne jest jego odpowiednie przechowywanie.

Zastosowania chlorku żelaza

Chlorek żelaza w uzdatnianiu wody i produkcji leków

Produkt jest stosowany głównie w przemyśle chemicznym. Ogólnie rzecz biorąc, znajduje swoje zastosowania w:

  • oczyszczaniu wody i ścieków,
  • laboratoriach,
  • produkcji obwodów drukowanych,
  • produkcji biżuterii,
  • medycynie.

Jak wspomniano wcześniej, molizyt jest stosowany przede wszystkim w uzdatnianiu wody. Pomaga usunąć drobne cząsteczki, które nie są usuwane z wody nawet po filtracji. Kiedy chlorek żelaza 40% jest dodawany do wody, cząstki zlepiają się i łączą w większe grudki, które stają się wystarczająco ciężkie, aby zatonąć na dnie i ostatecznie oczyścić wodę. Jest również stosowany w oczyszczaniu ścieków w celu usunięcia fosforu i zapobiegania powstawaniu siarkowodoru, niezwykle toksycznego gazu.

Produkt jest również powszechnie stosowany przez chemików w laboratoriach. W organicznych reakcjach chemicznych jest katalizatorem. Jest ogólnie stosowany w przetwarzaniu różnych reakcji chemicznych, na przykład utlenia chlorek miedzi (I) do chlorku miedzi (II). Może być również stosowany jako środek sekwestrujący w procesach chemicznych.

Chlorek żelaza jest również stosowany w produkcji obwodów drukowanych, gdyż tworzy roztwór do wytrawiania miedzi stosowany do ich produkcji. W wytwarzaniu biżuterii jest to wytrawiacz do miedzi, srebra, mosiądzu i innych metali.

Ciekawostką może być fakt, że Chlorek żelaza ma również znaczenie w medycynie. Jak wspomniano wcześniej, jest to środek hemostatyczny zdolny do wiązania białek we krwi. Wchodzi również w skład leków przeciwko anemii.

Chlorek żelaza jako ważny surowiec dla przemysłu

Niewątpliwie wszystkie substancje chemiczne zasługują na uwagę, ponieważ wciąż się rozwijają, ale jak widać z tego artykułu, chlorek żelazowy jest substancją chemiczną, na którą należy zwrócić uwagę. Jest on stosowany nie tylko w uzdatnianiu wody i ogólnie w przemyśle chemicznym. Jego właściwości mogą być przydatne w wielu innych dziedzinach. Jeśli uważasz, że ćhlorek żelaza 40% mógłby pobudzić również Twój biznes, nie wahaj się i wybierz handel z Foodcom S.A.!

Dlaczego Foodcom?

Nasz zespół Wsparcia Sprzedaży pomaga naszym Partnerom Handlowym w sprawnym i efektywnym przeprowadzeniu transakcji handlowych, aby zapewnić najwyższą jakość usług dla wszystkich naszych Partnerów Handlowych. Nasz zespół logistyczny zadba o transport, a dział finansowy będzie odpowiedzialny za wszystkie sprawy związane z finansową częścią transakcji.

Poznaj produkt „Chlorek Żelaza 40%”
Ferric Chloride
EUR
0%

Zapisz się do newslettera by dowiedzieć się więcej o naszych produktach