Sektor żywienia młodych zwierząt, choć nie jest jeszcze uznawany za odrębny od całego segmentu, cieszy się coraz większym zainteresowaniem na całym świecie. Eksperci uważają, że wczesna interwencja w żywienie zwierząt może być kluczem do zapewnienia produktywności na późniejszych etapach życia. Odpowiednio skomponowana dieta dla młodych zwierząt, takich jak prosięta i cielęta, może zapewnić szerokie korzyści w zakresie lepszego wchłaniania składników odżywczych, budowania odporności oraz rozwoju i zdrowia jelit.
Oczekuje się, że globalny rynek preparatów mlekozastępczych będzie wart około 3,48 miliarda dolarów do końca 2021 roku, z prognozowaną stopą wzrostu na poziomie 7,6% w ciągu następnego roku. Na całym świecie największy udział w rynku preparatów mlekozastępczych ma rynek europejski z Niemcami, Wielką Brytanią, Francją i Hiszpanią na czele.
Ogólnie rzecz biorąc, europejska produkcja mieszanek paszowych w 2020 r. odnotowała spadek w czasie pandemii w porównaniu z rokiem poprzednim. Jedynie Portugalia i Włochy odnotowały wzrost o nie więcej niż 1%, podczas gdy Polska ma odnotować wzrost o 1,3%. Na podstawie danych z 2019 r. zwierzęta hodowlane w Europie zużywają około 478 mln ton paszy rocznie, z czego 156 mln ton jest wytwarzane przez producentów mieszanek paszowych. W Europie 35% wszystkich mieszanek paszowych produkowanych jest dla trzody chlewnej, podczas gdy pasze dla bydła stanowią 25% rynku. Największy udział w rynku mieszanek paszowych ma Hiszpania, na drugim miejscu znajduje się Wielka Brytania, a na trzecim Francja. Kolejne miejsca zajmują Niemcy, Rosja i Włochy.
Rynek dodatków paszowych był wart około 37,83 miliarda dolarów w 2019 roku i oczekuje się, że wzrośnie o 3,8% CAGR w ciągu najbliższych siedmiu lat. Dodatki paszowe mają szeroki zakres funkcji, w tym poprawę wzrostu, poprawę funkcji przewodu pokarmowego i zmniejszenie ryzyka chorób. Segment ten jest podzielony na podstawie różnych składników, w tym między innymi aminokwasów, witamin, antybiotyków i enzymów. W 2019 r. największy udział w rynku miały dodatki paszowe dla drobiu, podczas gdy sektor pasz dla świń i prosiąt stanowił 28% udziału w rynku.
Europejskie pasze dla zwierząt – Produkcja, Konsumpcja i Handel
W 2018 r. kraje europejskie wyprodukowały łącznie 277,1 mln ton pasz przemysłowych. Liderami były Niemcy i Hiszpania z odpowiednio 23,8 mln ton i 28 mln ton. Hiszpania zajęła trzecie miejsce z produkcją 23 mln ton pasz przemysłowych. Na kolejnych miejscach znalazły się Wielka Brytania, Holandia, Włochy i Polska.
W 2019 r. liderem konsumpcji paszy dla zwierząt w Europie była Hiszpania z 25 mln ton zużytego produktu, następnie Niemcy z 23 mln ton, a na trzecim miejscu znalazła się Francja z 19 mln ton. Te trzy kraje były głównymi graczami w europejskim sektorze konsumpcji pasz dla zwierząt w 2019 r. i łącznie stanowiły 44% udziału w rynku. Innymi krajami o znaczącej konsumpcji były Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Polska i Belgia, które łącznie posiadały około 40% udziałów.
Mączka sojowa jest jednym z najpopularniejszych składników roślinnego białka paszowego. Na całym świecie produkuje się około 340 milionów ton śruty sojowej, z czego prawie 97% przeznacza się na produkcję pasz dla zwierząt. Ponieważ klimat europejski nie oferuje korzystnych warunków pogodowych do uprawy soi, kraje europejskie muszą importować prawie 65% całkowitego zapotrzebowania na pasze białkowe, co oznacza import 26 milionów ton śruty sojowej i prawie 16 milionów ton ziaren soi rocznie.
Pasze dla Młodych Zwierząt na bazie Mleka – Skład i Składniki
Białka i tłuszcze pochodzące z produktów mlecznych są bardzo pożądanymi składnikami pasz dla zwierząt. Rolnicy są zainteresowani produktami mlekozastępczymi w postaci suchej i sproszkowanej ze względu na ich opłacalność, długi okres przydatności do spożycia i łatwość użycia. Preparaty mlekozastępcze na bazie mleka i produktów mlecznych są uważane za doskonałe, ponieważ układ trawienny młodych zwierząt jest naturalnie zaprogramowany do funkcjonowania na mleku. Preparaty mlekozastępcze dla cieląt powszechnie zawierają produkty uboczne uzyskane w procesie przetwarzania mleka, takie jak sucha serwatka (w tym serwatka bez laktozy i koncentrat białek serwatkowych), suszone mleko odtłuszczone i kazeina. Poziom białka w produktach mlecznych dla cieląt powinien wynosić od 20% do 28%. Preparaty mlekozastępcze dla cieląt zawierają również węglowodany, zwłaszcza laktozę, które dostarczają źródeł energii, a także substancje wzmacniające w postaci witamin i minerałów. W preparatach mlekozastępczych dla prosiąt kluczowe jest również zapewnienie wysokiej jakości składników, takich jak serwatka w proszku, laktoza, koncentrat białka sojowego i olej kokosowy. W ciągu pierwszych 2-3 tygodni prosięta mogą trawić tylko węglowodany w postaci laktozy, a dieta roślinna jest wprowadzana w fazie odsadzenia.
Zazwyczaj preparat mlekozastępczy dla cieląt składa się głównie z suchej masy mleka stanowiącej około 70-80%, podczas gdy tłuszcze (zarówno mleko, jak i dodane tłuszcze roślinne) stanowią od 17% do 20%. Inne składniki obejmują lecytynę (około 2%), minerały (cynk, żelazo, miedź), witaminy (A, D i E) oraz dodatki, takie jak antybiotyki i składniki przeciwbakteryjne.
Prowadzone są badania mające na celu zbadanie innych potencjalnych dodatków do pasz dla młodych zwierząt, np. produktów ubocznych mleczarstwa uzyskiwanych w procesie produkcji większości popularnych produktów mlecznych. Jednym z nich jest surowica, produkt uboczny dziesięciokrotnie bogatszy w fosfolipidy niż siara bydlęca, co czyni go doskonałym składnikiem preparatów mlekozastępczych dla młodych zwierząt, takich jak cielęta lub prosięta.
Foodcom S.A. oferuje szeroką gamę wysokiej jakości produktów powszechnie stosowanych w żywieniu młodych zwierząt. Nasze portfolio obejmuje składniki mleczne, takie jak odtłuszczone mleko w proszku, siara, laktoza i koncentrat białka mleka, wszystkie odpowiednie do produkcji doskonałych preparatów mlekozastępczych dla cieląt i prosiąt. Ponadto Foodcom oferuje szereg białek paszowych pochodzenia roślinnego, w tym koncentrat białka pszenicy, koncentrat białka sojowego i białko ziemniaczane.
Roślinne Pasze dla Młodych Zwierząt – Skład i Składniki
Jeśli chodzi o rynek pasz roślinnych w Europie, wykorzystanie ich w paszach dla zwierząt stanowi 60% całkowitego zużycia pszenicy, kukurydzy i innych zbóż. Oczekuje się, że rynek wzrośnie w ciągu następnej dekady wraz ze wzrostem popytu na produkty niemodyfikowane genetycznie i produkowane lokalnie, a także zwiększonym zapotrzebowaniem na większą różnorodność białka roślinnego w produktach paszowych. Na europejskim rynku pasz roślinnych głównym źródłem białka jest śruta sojowa, która posiada około 30% udziału w rynku.
W 2018 r. największy udział w rynku mieszanek paszowych miały pasze dla drobiu – 34,2%, podczas gdy pasze dla trzody chlewnej (w tym startery dla prosiąt i premiksy) stanowiły 31,2%. Trzecim głównym sektorem była pasza dla bydła z 28,6% udziałem w rynku.
W żywieniu trzody chlewnej pasza jest podzielona na segmenty w zależności od etapu wzrostu na paszę dla hodowców, paszę dla loch i paszę dla świń na starcie, ponieważ zapotrzebowanie na kluczowe składniki odżywcze różni się w zależności od rozwoju zwierzęcia. Ogólnie rzecz biorąc, pasze dla świń wymagają dużej ilości źródeł energii, niskiego poziomu błonnika i wysokiej zawartości białka przy jednoczesnym zachowaniu strawności. W fazie odsadzania pasza dla prosiąt powinna nadal zawierać produkty takie jak serwatka w proszku i laktoza, ale w mniejszych dawkach. Pasza dla prosiąt odsadzonych powinna dostarczać wysokiej jakości białka, np. koncentratu białka sojowego lub białka ziemniaczanego.
Najpopularniejszymi białkami roślinnymi stosowanymi w starterach i premiksach dla prosiąt są białko ziemniaczane, koncentraty białka sojowego i mączka rybna ze względu na ich wysoki współczynnik strawności. Premiksy paszowe na bazie kukurydzy są również popularnym wyborem, ponieważ są opłacalne i mają niską zawartość błonnika. Jeśli chodzi o dodatki, do paszy dla prosiąt często dodaje się witaminy, białka i związki o działaniu przeciwbakteryjnym.
Zmiany Spowodowane Przez Pandemię
Podczas pandemii na rynku preparatów mlekozastępczych rolnicy zwrócili się w stronę świeżego mleka krowiego, aby zaoszczędzić na kosztach, ponieważ ceny mleka spożywczego spadły. W krajach, w których zaobserwowano rosnące ceny wieprzowiny, doprowadziło to do zwiększonego zainteresowania dodatkami przyspieszającymi wzrost i zapewniającymi przetrwanie w paszy dla prosiąt. Według ekspertów, wydatki na żywienie młodych zwierząt nie były zagrożone, ponieważ producenci nadal znajdują wysokiej jakości produkty istotne dla wydajności. Popyt na preparaty mlekozastępcze i startery dla cieląt zmniejszył się w szczytowym okresie pandemii, ale od tego czasu stopniowo rośnie.
Europejski Rynek Pasz dla Młodych Zwierząt – Nowe Regulacje
Wiodąca pozycja Europy na rynku preparatów mlekozastępczych wynika w dużej mierze z regulacji wprowadzonych przez Komisję Europejską, mających na celu obniżenie kosztów produkcji i poprawę zdrowia młodych zwierząt.
Na początku 2020 r. Unia Europejska wprowadziła rozporządzenie, które zakazuje stosowania tlenku cynku w paszach dla zwierząt do 2022 r., co w dużej mierze wpływa na rynek dodatków paszowych dla prosiąt. Tlenek cynku był popularnym składnikiem starterów dla prosiąt, ponieważ ma tendencję do zapobiegania biegunce po odsadzeniu. Dopuszczalny poziom ZnO został obniżony, a pozwolenie na dopuszczenie dodatku do obrotu zostało dopuszczone tylko w niektórych przypadkach, ale nie później niż do 2022 roku. Praktyka ta zmusi producentów starterów i premiksów dla prosiąt do poszukiwania i wprowadzania do swojej oferty realnych substytutów tlenku cynku.
Ponadto Komisja Europejska podejmie wysiłki na rzecz wspierania środków zrównoważonego rozwoju w ramach unijnego programu „od pola do stołu” w 2021 roku. Rolnicy mogą spodziewać się ułatwionego dostępu do innowacyjnych dodatków paszowych promujących zrównoważony rozwój. Ponadto oczekuje się, że nowe rozwiązania legislacyjne UE rozwiążą kwestie wylesiania związane z uprawą soi, w tym zaktualizowane wytyczne FEFAC dotyczące pozyskiwania soi.