World News: Rekordowy wzrost ceny oliwy z oliwek

Autor
Foodcom Experts
22.09.2023
4 min czytania
World News: Rekordowy wzrost ceny oliwy z oliwek
Esencja
Spis treści
  • Oliwa z oliwek to kolejny produkt, którego ceny poszybowały w górę w wyniku trudnych warunków pogodowych
  • Coraz większe zapotrzebowanie na oliwę z oliwek
  • Postępujące zmiany klimatyczne pogarszają sytuację na rynkach światowych

Rekordowy wzrost ceny oliwy z oliwek

Jak wynika z danych USDA, światowe ceny oliwy przekroczyły w sierpniu 8,9 USD za tonę, co stanowi wzrost o 130% w stosunku do ubiegłego roku. Na tak gwałtowny wzrost cen miały wpływ przede wszystkim dwuletnia susza i rekordowe upały w Hiszpanii, największego producenta i eksportera na świecie, które zmniejszyły zbiory oliwek o połowę. Jednak zjawisko to nie ogranicza się do Hiszpanii, ale dotyczy Włoch i Grecji, które w związku ze spadkiem krajowej produkcji, również odczuwają wpływ wzrostu cen. Dodatkowo, sytuację komplikuje decyzja o zawieszeniu eksportu oliwy z oliwek przez Turcję.

Presja popytu napędza ceny

Zapotrzebowanie na oliwę rośnie z roku na rok, a jej spożycie w ciągu ostatnich 5 lat utrzymywało się na poziomie 3 milionów rocznie, co jest wynikiem niemal dwukrotnie wyższym niż w latach 1980-1985. Nie bez znaczenia na tą sytuację mają konsekwencje wojny na Ukrainie i związane z nimi braki oleju słonecznikowego.

Konsekwencje zmian klimatycznych

Postępujące zmiany klimatyczne już teraz odbijają się na codziennym życiu Europejczyków i wciąż będą wywierać wpływ w najbliższej przyszłości. Oczekuje się, że Europa będzie się ocieplać, niektóre regiony staną się bardziej suche, a inne bardziej wilgotne. Zmiany te wpłyną nie tylko na nasze zdrowie, ale także na ekosystemy, od których jesteśmy zależni.

 

Jeśli chcesz być na bieżąco z sytuacją na rynku – sprawdzaj regularnie publikowane na stronie Foodcom newsy ze świata oraz zapisz się do naszego newslettera, gdzie przeczytasz jeszcze więcej wiadomości z branży!

Udostępnij:
Poznaj produkt „Olej Słonecznikowy”
Sunflower Oil
0%

Zapisz się do naszego Newslettera i wyprzedź swoją konkurencję.