World News: Porozumienie w sprawie Umowy Zbożowej może zostać wznowione

Autor
Joanna Sikorska
11.09.2023
4 min czytania
World News: Porozumienie w sprawie Umowy Zbożowej może zostać wznowione
Esencja
Spis treści
  • Podczas spotkania G20 w New Delhi omawiano przywrócenie Umowy Zbożowej.
  • Rosja zadeklarowała gotowość do ponownego przystąpienia do umowy, ale pod jednym warunkiem.
  • Rozmowy w sprawie przywrócenia Umowy Zbożowej trwają.

Wznowienie Umowy Zbożowej

Podczas spotkania G20 w New Delhi, które odbyło się w dniach 9-10 września 2023 roku, omówiono kwestię przywrócenia Umowy Zbożowej. Grupa państw wezwała do „pełnego, terminowego i skutecznego wdrożenia w celu zapewnienia natychmiastowych i niezakłóconych dostaw zboża, artykułów spożywczych i nawozów/surowców” zarówno z Rosji, jak i Ukrainy, aby zaspokoić zapotrzebowanie krajów Globalnego Południa.

Jakie warunki stawia Rosja?

W odpowiedzi na apel G20, Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych, oznajmił, że Rosja jest gotowa do ponownego przystąpienia do Umowy Zbożowej. Jest jeden warunek – Rosja wyrazi zgodę na ponowne zawarcie umowy dopiero gdy zostaną podjęte wszystkie konieczne kroki mające na celu usunięcie przeszkód dla eksportu rosyjskich zbóż i nawozów. Choć Ukraina sprzeciwia się zniesieniu sankcji nałożonych na Rosję, Rosja, Ukraina i Turcja zamierzają kontynuować dyskusję na temat Umowy Zbożowej. Według prezydenta Turcji ożywienie porozumienia nie jest niemożliwe.

Wpływ Umowy Zbożowej na Świat

Umowa Zbożowa miała duży wpływ na rynek handlu – Ukraina jest jednym z największych światowych dostawców zboża, a po inwazji Rosji dostęp Ukrainy do portów na Morzu Czarnym został zablokowany. Umowa Zbożowa regulowała eksport zboża przez Ukrainę z czarnomorskich portów, a jej zawieszenie spowodowało wzrost cen zbóż i nasion oleistych, a co za tym idzie – wzrost cen produktów.

Chcesz być na bieżąco z sytuacją na rynku? Koniecznie zapoznaj się z regularnie publikowanymi World News, a także zapisz się do newslettera pełnego wiadomości z branży! Pozostań w kontakcie z Foodcom S.A.

Udostępnij:
Poznaj produkt „Natywna Skrobia Pszenna”
Native Wheat Starch
710 EUR
0%

Zapisz się do naszego Newslettera i wyprzedź swoją konkurencję.