- Nowy raport przewiduje, że globalna inflacja cen żywności spadnie w przyszłym roku.
- Raport podkreśla pozytywne trendy w rolnictwie, ale jednocześnie ostrzega przed wyzwaniami i trudnościami, zwracając uwagę na niełatwe czasy po latach niestabilności gospodarczej.
- Mimo spadku cen pszenicy o 27% będą występować trudności związane z jej odbudową, głównie z powodu rosyjskiego eksportu.
Spadek cen towarów spożywczych po trzech latach wzlotów
Według corocznego raportu Rabobanku, globalne ceny towarów spożywczych mają spaść z rekordowych poziomów w 2024 r., po trzech latach niepewności. Przewiduje się, że niższe ceny surowców rolnych przyczynią się do złagodzenia inflacji, ale słaby popyt konsumencki i trudności gospodarcze pozostaną. Możliwy wzrost gospodarczy w 2024 r. ma ograniczyć popyt na towary rolne.
Raport Rabobank’s Outlook ocenia perspektywy dla kluczowych towarów rolnych, przewidując spadek cen kukurydzy, soi, cukru i kawy. Producenci mają czas na dostosowanie się do wysokich cen, jednak sytuacja na rynku niektórych surowców, na przykład pszenicy, nadal będzie niepewna, co jest związane z warunkami pogodowymi i eksportem.
Trudności dla pszenicy i kukurydzy
W przyszłym roku oprócz niższej inflacji czekają nas takie wyzwania jak zmiany klimatyczne, które mogą wpływać na produkcję żywności. Pszenica wciąż będzie w deficycie, a rosyjsko-ukraińska wojna będzie nadal wpływać na produkcję i eksport, zmniejszając nadwyżkę eksportową obu krajów.
Choć ceny pszenicy spadły o 27%, Rabobank przewiduje trudności w jej odbudowie ze względu na rosyjski eksport. Odbicie popytu na kukurydzę jest widoczne, ale konsumenci nadal borykają się z trudnościami.
Chcesz być na bieżąco z sytuacją na rynku? Pozostań w kontakcie z Foodcoom S.A.! Oferujemy regularnie publikowane World News i newsletter pełen wiadomości z branży!