- Epidemia ptasiej grypy, wcześniej skoncentrowana w Azji, rozprzestrzeniła się teraz na Europę i Afrykę, dotykając Polskę, największego producenta drobiu w UE.
- Wybój drobiu powoduje zakłócenia w łańcuchu dostaw i wzrost cen drobiu na całym świecie.
- Kryzys związany z ptasią grypą wpływa również na rynek pasz i powoduje wahania cen.
Kryzys ptasiej grypy rozprzestrzenia się na Europę i Afrykę
Przesunięcie epicentrum ptasiej grypy z Azji do Europy i Afryki powoduje znaczne zakłócenia na globalnym rynku towarowym. Polska, największy producent drobiu w Unii Europejskiej, poinformowała niedawno o wybuchu epidemii wariantu H5N1 w północnych częściach kraju, podkreślając skalę kryzysu w Europie.
Rosnące ceny drobiu i zakłócenia w łańcuchu dostaw
Poważne ogniska choroby doprowadziły do wybicia co najmniej 250 milionów sztuk drobiu na całym świecie od 2020 roku. W rezultacie łańcuchy dostaw zostały zakłócone, powodując gwałtowny wzrost cen drobiu. Zjawisko to ma wpływ nie tylko na bezpośrednich konsumentów, ale także na branże zależne od drobiowych produktów ubocznych. Biorąc pod uwagę masowy wybuch ptasiej grypy w Europie i globalne rozprzestrzenianie się choroby, wiele krajów przygotowuje się na dalszy potencjalny wzrost cen.
Rynek pasz dla zwierząt w obliczu niepewności
Powszechne wybijanie ptaków i globalna skala kryzysu związanego z ptasią grypą mają wpływ na rynki pasz. Szybkie rozprzestrzenianie się grypy i jej potencjał do zarażania różnych dzikich ptaków i ssaków zagraża paszom dla szerokiej gamy zwierząt. Producenci mogą stanąć w obliczu potencjalnej nadpodaży jednego rodzaju paszy lub poważnego niedoboru innego, co może skutkować niestabilnymi cenami.
Aby być na bieżąco ze zmieniającą się sytuacją na rynku towarowym, koniecznie czytaj wiadomości ze świata na naszym blogu i zapisz się do naszego newslettera!