World News: Napięcia na Bliskim Wschodzie zagrożeniem dla globalnej gospodarki

Autor
Foodcom Experts
09.10.2023
World News: Napięcia na Bliskim Wschodzie zagrożeniem dla globalnej gospodarki
Esencja
Spis treści
  • Światowa gospodarka w obliczu nowych wyzwań
  • Wskutek napięć na Bliskim Wschodzie rośnie cena ropy naftowej
  • Działania wojenne mogą mieć konsekwencje globalne

Napięcia na Bliskim Wschodzie zagrożeniem dla globalnej gospodarki

Światowa gospodarka, wciąż otrząsająca się z konsekwencji pandemii i geopolitycznych zawirowań zeszłego roku, stoi w obliczu nowego wyzwania. Ostatnie starcia zbrojne między Izraelem, a Hamasem zwiększają ryzyko nowych fali inflacyjnych, podważając nadzieje na ożywienie gospodarcze.

Rosnące ceny ropy naftowej

Mimo, że ogólne konsekwencje konfliktu będą zależały od jego skali, czasu trwania i wpływu na cały region, to jednak już teraz krótkoterminowe skutki są odczuwalne, zwłaszcza na rynkach akcji i ropy naftowej (na Bliskim Wschodzie znajdują się jedne z największych zasobów ropy naftowej na świecie). W poniedziałek, w reakcji na informację o sobotnim ataku Hamasu na Izrael, ceny ropy na światowych giełdach podskoczyły o 4 proc.

Nowa era niepewności

Bliski Wschód odgrywa kluczową rolę w globalnych łańcuchach dostaw, w związku z czym konflikty w tym regionie mogą powodować opóźnienia i przestoje w produkcji w różnych częściach świata. Spowodować to więc może nie tylko skoki cen ropy naftowej, ale także innych surowców, a w konsekwencji doprowadzić do wzrostu inflacji na całym świecie, szczególnie w krajach zależnych od importu energii.

Udostępnij:
Poznaj produkt „Syrop Glukozowo-Fruktozowy”
Glucose-Fructose Syrup
950 EUR
0.54%

Zapisz się do naszego Newslettera i wyprzedź swoją konkurencję.