Szukasz więcej informacji na temat mączki z piór? Zapoznaj się z ciekawym dodatkiem paszowym, który w ostatnich latach zyskuje na popularności. Przeczytaj o tym, jak produkuje się mączkę z piór i jak może ona korzystnie wpłynąć na prosperowanie firmy.
Mączka z piór to doskonały przykład efektywnego wykorzystania produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Produkowana jest z surowca pozyskiwanego po uboju drobiu.
Pióra to odpady powstałe w wyniku przetwarzania brojlerów, indyków, kaczek i innych gatunków drobiu. Zawartość białka w piórach jest bardzo wysoka, ale wymaga przetwarzania przemysłowego, aby uczynić je bardziej strawnymi. Dlatego też materiał z piór poddawany jest procesowi gotowania w wysokiej temperaturze pod ciśnieniem i mielenia na mączkę. Dodatkowo, białka piór mogą być hydrolizowane, aby uczynić je jeszcze bardziej strawnymi dla zwierząt innych niż przeżuwacze.
Hydrolizowana mączka z piór jest lekkostrawna z wysoką zawartością białka i korzystnym profilem aminokwasowym zawierającym glicynę, cystynę, argininę i fenyloalaninę. Jest również bogata w wapń i fosfor, a także keratynę – białko charakteryzujące się wysoką stabilnością i niską rozpuszczalnością.
Zastosowanie i korzyści
Mączka z piór zyskuje na popularności jako pożywny składnik mieszanek paszowych dla zwierząt, zwłaszcza przeżuwaczy i trzody chlewnej. W dietach dla świń mączka z piór jest ceniona ze względu na zawartość energii. Suplementacja mączką z piór zwiększa ogólną wydajność, spożycie paszy, wchłanianie białka i składników odżywczych oraz przyrost masy ciała. Produkt ten może również poprawić zdolności hodowlane, wydajność wzrostu i jakość skóry. Zmniejsza również ryzyko niedoborów żywieniowych i chorób skóry.
Mączka z piór jest również szeroko stosowana jako nawóz organiczny. Jej stosowanie zyskuje na popularności ze względu na rosnącą świadomość konsumentów i preferencje dotyczące unikania produktów chemicznych w uprawie roślin. Mączka z piór w nawozach zapewnia wysoką podaż azotu, co poprawia strukturę gleby i wspomaga wzrost roślin.
Rynek globalny
Szacuje się, że wartość rynku mączki z piór w 2020 r. wyniosła 359,5 mln USD. Oczekuje się, że rynek będzie rósł w tempie 8,6% CAGR w latach 2020-2030. Przewiduje się, że do końca tego okresu jego wartość osiągnie 820 mln USD. Ameryka Północna posiada największy udział w rynku z ponad 47% i oczekuje się, że nadal utrzyma główną pozycję. Na Europę przypada około 21%, a region Azji i Pacyfiku odpowiada za 15,3% globalnego udziału w rynku. Ameryka Północna i Azja i Pacyfik to dwa najbardziej konkurencyjne regiony na rynku mączki z piór, przy czym ten ostatni wykazuje duży potencjał rozwoju ze względu na hodowlę drobiu na dużą skalę.