- Podczas spotkania G20 w New Delhi omawiano przywrócenie Umowy Zbożowej.
- Rosja zadeklarowała gotowość do ponownego przystąpienia do umowy, ale pod jednym warunkiem.
- Rozmowy w sprawie przywrócenia Umowy Zbożowej trwają.
Wznowienie Umowy Zbożowej
Podczas spotkania G20 w New Delhi, które odbyło się w dniach 9-10 września 2023 roku, omówiono kwestię przywrócenia Umowy Zbożowej. Grupa państw wezwała do „pełnego, terminowego i skutecznego wdrożenia w celu zapewnienia natychmiastowych i niezakłóconych dostaw zboża, artykułów spożywczych i nawozów/surowców” zarówno z Rosji, jak i Ukrainy, aby zaspokoić zapotrzebowanie krajów Globalnego Południa.
Jakie warunki stawia Rosja?
W odpowiedzi na apel G20, Siergiej Ławrow, rosyjski minister spraw zagranicznych, oznajmił, że Rosja jest gotowa do ponownego przystąpienia do Umowy Zbożowej. Jest jeden warunek – Rosja wyrazi zgodę na ponowne zawarcie umowy dopiero gdy zostaną podjęte wszystkie konieczne kroki mające na celu usunięcie przeszkód dla eksportu rosyjskich zbóż i nawozów. Choć Ukraina sprzeciwia się zniesieniu sankcji nałożonych na Rosję, Rosja, Ukraina i Turcja zamierzają kontynuować dyskusję na temat Umowy Zbożowej. Według prezydenta Turcji ożywienie porozumienia nie jest niemożliwe.
Wpływ Umowy Zbożowej na Świat
Umowa Zbożowa miała duży wpływ na rynek handlu – Ukraina jest jednym z największych światowych dostawców zboża, a po inwazji Rosji dostęp Ukrainy do portów na Morzu Czarnym został zablokowany. Umowa Zbożowa regulowała eksport zboża przez Ukrainę z czarnomorskich portów, a jej zawieszenie spowodowało wzrost cen zbóż i nasion oleistych, a co za tym idzie – wzrost cen produktów.
Chcesz być na bieżąco z sytuacją na rynku? Koniecznie zapoznaj się z regularnie publikowanymi World News, a także zapisz się do newslettera pełnego wiadomości z branży! Pozostań w kontakcie z Foodcom S.A.