- Ceny kakao najwyższe od 46 lat
- Zakłócone zbiory kakao u czołowych producentów
- Obawy producentów słodyczy w związku z rosnącymi cenami surowca
Niepokój na rynku kakao
Najnowsze prognozy dotyczące światowych deficytów w produkcji kakao spowodowały gwałtowny wzrost cen surowca do najwyższych wartości od 46 lat.
Kakao jest rośliną tropikalną uprawianą głównie w krajach równikowych, takich jak Wybrzeże Kości Słoniowej, Ghana, Indonezja i Ekwador. W tych regionach, gdzie panuje specyficzny klimat tropikalny, występują określone warunki pogodowe, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu owoców kakaowca. Niestety niesprzyjające tego lata zjawiska atmosferyczne spowodowały m.in. pojawienie się chorób pędów kakaowca, zakłócając zbiory ziaren kakaowych u czołowych producentów na Wybrzeżu Kości Słoniowej i w Ghanie. To z kolei spowodowało spadek podaży i trzeci z rzędu globalny deficyt na światowym rynku kakao, a w konsekwencji wzrost jego cen.
Ciemne chmury nad producentami słodyczy
Na całym świecie nad producentami słodyczy gromadzą się ciemne chmury. Galopujące ceny kakao w połączeniu z rosnącymi cenami składników, takich jak cukier mogą zmusić ich do podejmowania trudnych decyzji, którzy zwiększone koszty surowców zaczną przerzucać na konsumentów. Szukając sposobów na optymalizację kosztów mogą oni również rozpocząć zabieg zmniejszania ilości produktów w opakowaniu, przy utrzymaniu cen na tym samym poziomie. Nadzieją dla nich pozostaje przywiązanie konsumentów do słodyczy, które będzie w stanie absorbować zawyżone koszty.