Niespodziewana recesja w Japonii budzi obawy o plany naprawcze

Autor
Foodcom Experts
16.02.2024
Niespodziewana recesja w Japonii budzi obawy o plany naprawcze
Esencja
Spis treści
  • Japonia wpada w recesję, odnotowując dwa kolejne kwartały spadku PKB.
  • Niemcy wyprzedzają Japonię jako trzecia co do wielkości gospodarka świata.
  • Pojawiają się wątpliwości co do planu Banku Japonii zakończenia ultra luźnej polityki pieniężnej.

Japonia wchodzi w recesję

Japonia nieoczekiwanie wpadła w recesję pod koniec ubiegłego roku, tracąc pozycję trzeciej co do wielkości gospodarki świata na rzecz Niemiec. PKB kraju spadł o 0,4% w ujęciu rocznym w okresie od października do grudnia, po spadku o 3,3% w poprzednim kwartale. To nieoczekiwane spowolnienie wzbudziło wątpliwości co do planów Banku Japonii dotyczących wyjścia z ultra-luźnej polityki pieniężnej.

Wyzwania gospodarcze przed nami

Słaby popyt krajowy, powolna konsumpcja i wstrzymanie produkcji w jednostce Toyota Motor Corp to jedne z kluczowych czynników przyczyniających się do spowolnienia. Konsumpcja i wydatki kapitałowe kurczą się przez trzy kolejne kwartały, co budzi obawy o drogę Japonii do ożywienia gospodarczego. Pomimo oczekiwań dotyczących stopniowego wycofywania ogromnych bodźców monetarnych, ostatnie słabe dane mogą opóźnić wszelkie korekty polityki Banku Japonii.

Na rynku towarów ważne jest, aby być na bieżąco. Foodcom S.A. Ci w tym pomoże – odwiedź naszego bloga, aby przeczytać wiadomości ze świata oraz koniecznie zapisz się do naszego newslettera!

Udostępnij:
Poznaj produkt „Octan Butylu (BUTAC)”
Butyl Acetate
0%