Job offers

Develop with our team!

Explore the trade in practice. Use our experience and international relations to work with a pleasure in the centre of Warsaw.

International Commodity Trader

INTERNATIONAL COMMODITY TRADER

Foodcom is a dairy trading company dealing with foodstuffs transactions.

We are looking for candidates for the position of International Commodity Trader.

Job place: Warsaw

Region: Masovian District

RESPONSIBILITIES:

-establish, develop and maintain business relationships with current customers and prospective customers

-research sources for new prospective customers and for determine their potential

-supervision of concluded contracts

-coordinate sales effort with sales management, accounting and logistics

REQUIRED SKILLS AND EXPERIENCE:

-about 3 years of experience in international trade. Preferred experience in commodities trade with dairy and agricultural products, such as:

*dairy (milk, cream, milk powders etc.)

*plant oils

*fruits and vegetables, corn

*and other products ( eg. Cocoa and chocolate powder, glucose-fructose syrup etc.)

-good knowledge of foreign languages: very good English, but also knowledge of German, Russian, Italian, Spanish, French,

-ease in establishing contacts,

- dynamic and consistency in action,

-focus on results and operational efficiency,

-strong motivation, creativity and disciplined,

- availability and communication skills,

-good computer skills,

- driving licence cat. B,

- good knowledge of Microsoft Office.

OUR OFFER:

-Contract of employment, preceded by a period of probation

-Work with young, dynamically developing team, with possibility of intensive development through training system also abroad

-Many business trips

-Participation in domestic and foreign trade fairs

If you think you are a suitable candidate send your application documents on our e-mail address: REKRUTACJA@FOODCOM.PL

We reserve the right to reply only to some chosen applications.

Asystent/ka handlowca

Oferujemy:

  • - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę
  • - Pakiet socjalny - prywatna opieka medyczna, Fitprofit
  • - Odkrywanie kuchni świata podczas wspólnych obiadów
  • - Możliwość nauki języków obcych
  • - Pracę w międzynarodowym zespole
  • - Możliwość awansu

Zadania:

  • - Bieżące administrowanie dokumentacją handlową
  • - Zapewnienie przepływu materiałów, zestawień i kalkulacji handlowych wśród wszystkich pracowników działu
  • - Przygotowywanie raportów, analiz i prezentacji
  • - Identyfikowanie potencjalnych obszarów do poprawy w zakresie obsługi kluczowych Klientów
  • - Utrzymywanie dobrych relacji z Klientami opartych na partnerskiej współpracy

Wymagania:

  • - Bardzo dobra znajomość pakietu MS Office (w szczególności MS Excel)
  • - Bardzo dobra znajomość języka angielskiego oraz polskiego
  • - Energia i inicjatywa w działaniu, umiejętność proponowania i wprowadzania usprawnień
  • - Umiejętność pracy pod presją czasu

Dokumenty aplikacyjne (CV) prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@foodcom.pl